Ne yaptın muhtar: Mahalleliyi yaktı!

Van'ın Başkale ilçesine bağlı Örmetaş Mahallesi Muhtarı Mikail Duman, koronavirüs vakalarını gizleyince görevden alındı. Ancak iş işten geçti ve koronavirüslü hasta sayısı 44'e çıkınca mahalle karantinaya alındı

Ne yaptın muhtar: Mahalleliyi yaktı!

Van'ın Başkale ilçesine bağlı 90 haneli 900 nüfuslu Örmetaş Mahallesi koronavirüs hastalarıyla doldu. Bunun nedeni de muhtar Mikail Duman'ın vakaları gizlemesi oldu.

İstanbul’dan gelen bir kişide corona virüsü görülmesi üzerine 7 Nisan günü, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alınmıştı. 

Ancak mahalleye İstanbul’dan gelen başka vatandaşların da olduğu, bu vatandaşlarla ilgili Muhtar Mikail Duman’ın yetkililere bilgi vermediği ortaya çıktı.

Yapılan çalışmalar ile İstanbul’dan gelenler, sağlık ekipleri ve güvenlik güçlerince tespit edildi. Yapılan testler sonucunda daha önce 23 olan corona virüsü vaka sayısı yapılan son çalışmayla 44’e yükseldi.

Van Valiliği, konu ile ilgili açıklama yaptı:

- İstanbul´dan 7 Nisan 2020´de Van’a gelen ve ikamet ettiği Başkale İlçesi Örmetaş Mahallesi´ne giden 1 kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine, mahalle hıfzıssıhha kurulu tarafından karantinaya alınmıştı. Ancak İstanbul´dan gelen başka şahısların da olduğu ve mahalle Muhtarı Mikail Duman tarafından gizlendiği belirlenince mahallede çalışmalar yoğunlaştırıldı.


- Önceki gün yapılan testler sonrası vaka sayısı toplamda 23 olunca mahalle özel çalışma alanı haline getirildi. Özel sağlık ekipleri mobil araçlar ve çadırlar kurarak 90 hane 900 nüfuslu mahallenin tamamında yeniden tarama çalışması başlattı. Dün 200 kişiye yapılan koronavirüs testlerinde 21 kişinin daha sonuçları pozitif çıktı. Son vakalar ile birlikte mahalledeki koronavirüs vaka sayı 44’e yükseldi.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, dün gazetecilere yaptığı açıklamada mahallenin Sağlık Bakanlığınca, özel çalışma alanı ilan edildiğini söyledi. 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2020, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER