Ne zaman bitecek bu çile? Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz'dan çarpıcı koronavirüs açıklaması

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs salgını, normalleşme süreci ve maskelerin ne zaman çıkacağı hakkında açıklamalarda bulundu

Ne zaman bitecek bu çile? Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz'dan çarpıcı koronavirüs açıklaması

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz, CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtlarken, kornavirüste normalleşme süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kayıpmaz'ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

- 2021 yılında 2020 yılına göre çok daha iyi konumdayız. Artık piyasada birçok aşı uygulanabilir hale geldi. 

- Elbette Kovid -19 gibi yaşantımızda bundan sonra başka bakteriler olabilir. 2021 yılı içerisinde bu salgının önemli ölçüde sönümlenebileceğini günlük yaşantıyı etkileyen pandeminin 2021 yılı içinde sönümlenebileceğini ümit ediyoruz.

- Toplum bağışıklığından söz edebilmeniz için en azından toplumun yüzde 60'ının hastalananlar, hastalığı geçirenler ve aşı olanların bağışıklığı kazanmış olması gerekiyor. 
- Piyasada olan aşıların hiçbiri yüzde yüz etkili değil. Yüzde 70'lerin üzerine çıktığında toplum bağışıklığından söz edebiliriz. 

- Türkiye'nin aşılamadaki oranı yüksek. Risk gruplarının aşılanmasıyla başladık. İnaktif aşılar geldi Çin'den. Almanya'dan Biontech aşısı bir miktar geldi. Rusya'nın aşısıyla ilgili görüşmeler devam ediyor.

- Mutasyona uğraşmış virüse karşı alacağımız tedbirlerle daha önceki virüs suçlarına alacağımız tedbirlerle aynı aslında. İngiltere'de ortaya çıkan mutasyonunun kişiler arasında daha kolay bulaşabildiğini biliyoruz. Baskın suç varyant İngiliz varyantı haline gelmiş durumda. Mutasyona uğramış ve daha hızlı bulaşan virüse karşı tedbirli olmak.

- Toplum bağışıklığı belli bir düzeye ulaşıncaya kadar hastalık artık yaygınlığı sönümleneceğe kadar sağlık kapasitesi aşılmadan sistem sıkıntısız şekilde ilerleyene kadar maskenin olması bize güven sağlayacak. 

- Tabii ki kırda, açık havada tek başına yürüyüş yapıyorsanız maske takmanızın size sağlayacağı katkı yok. Kalabalık yerlere gidiyorsanız maskenin koruyuculuğu var. 

- Aşıların devreye girmesi yalancı güven hissi oluşturmamalı. Tedbirlerle aşılar bir arada yürütülmeli ki biz bununla daha kolay baş edebilelim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER