Ne zamana kadar maske takacağız? İşte cevabı

Koronavirüs nedeniyle maske günlük hayatımıza tamamen girdi. Artık her yere maske ile gitmek zorunlu. Peki bu zorunluluk ne kadar sürecek? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel bunun cevabını verdi

Ne zamana kadar maske takacağız? İşte cevabı

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüs nedeniyle günlük hayatımıza tamamen giren maske ve koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yamanel'in açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

- Kalabalıklardan uzak durmamız lazım. Mesela alışveriş merkezlerinde kalabalıklar oluşturup saatlerce gezmememiz lazım. Eğer bir ihtiyacımız varsa noktasal olarak ihtiyacımızı giderip daha sonra buraları terk etmemiz gerekiyor.

- Global bir bağışıklığı kazanmadıktan sonra bu yeni normale alışmamız gerekiyor. Yeni normalin de 4 kuralı var. Kalabalık oluşturmamak, maske takmak, sosyal mesafeye uymak ve hijyene uymak. 

- Yani biz bunu aşı bulunana kadar, global bir bağışıklık tespit edilene kadar ya da etkin bir ilaç bulunana kadar devam ettirmemiz gerekiyor. En iyi ihtimal 2021’in başına kadar maske takacağız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER