Prof. Dr. Ahmet Akgül: Koronavirüs sadece akciğerlerde hasar bırakmıyor

Koronavirüs salgını can alırken vücutta da hasar bırakıyor. Prof. Dr. Ahmet Akgül, virüsün akciğerde hasar bıraktığını ancak bununla da kalmayarak alp kaslarında da hasar oluştuğunu söyledi

Prof. Dr. Ahmet Akgül: Koronavirüs sadece akciğerlerde hasar bırakmıyor

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Kurucu Şefi Prof. Dr. Ahmet Akgül, koronavirüs salgınının etkilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

Akgül, virüsün vücutta kalıcı hasar bıraktığını söyledi. Akgül, yalnızca akciğer yetmezliğine değil kalp yetmezliğine de neden olduğunu ifade etti. 

"Tedavi edilmezse kalp yetmezliğine neden olur"

Prof. Dr. Akgül, şu ana kadar medyada akciğer ile ilgili şikayetlerin üzerinde durulduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: 

"İlerleyen zamanlarda virüsten dolayı kalp kasının iltihaplanmasına bağlı şikayetler gündemde olacaktır. Kovid-19 hastalarının birçoğunda kalp kası harabiyetini gösteren troponin enzimi yükselmektedir. Kalp kasının virüsle etkilenmesine miyokardit denir ve tedavi edilmezse kalp yetmezliğine neden olur. Yani, hastaneye Kovid-19 tanısıyla yatanlar şu anda akciğer tomografisinde düzelme olduğunda evde tedaviye gönderiliyor. Fakat kalpteki durum bazen gözden kaçırılıyor. Oysa biz, troponin yüksek hastalara ekokardiyografi de yapıyoruz. Gerekirse kalp yetmezliği tedavileri de başlıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER