Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan Dornaz Alfa ile ilgili yeni açıklama

Prof. Dr. Ercüment Ovalı'da koronavirüs tedavisinde kullanılabileceğini belirttiği Dornaz Alfa ilacı ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan Dornaz Alfa ile ilgili yeni açıklama

Profesör Doktor Ercüment Ovalı, ekibiyle birlikte 1 aydır yaptığı çalışmalardan sonra Dornaz Alfa isimli ilacın koronavirüs tedavisinde kullanılabileceğini açıklamıştı.

Ancak bu açıklama bilim dünyasında tartışma yaratınca Ovalı bugün bir açıklama daha yaptı.

Ovalı, şu ifadeleri kullandı:

- Dornaz Alfa ve Covid19 tweetime yönelik açıklamamdır:

- 16.04.2020 tarihinde gece yarısı attığım tweet mesajımın yanlış anlaşılması beni fazlasıyla üzmüştür. Kullandığım ifadeden bir ilaç-molekül bulduğumuz manası çıkartılmıştır, bu doğru değildir.

- Biz ilacın firma ve marka ismi vermemek için farmakolojik ismini kullandık. Amacımız molekülü biz bulduk demek değildi. Bizim acilen test edilmesini istediğimiz ve öngördüğümüz şey, bu ilacın Covid-19 hastalığı tedavi sürecinde yararlı olabileceği idi.

- Özetle biz bir ilaç bulmadık, biz bir ilacın Covid-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir.

- Bu ilacın Covid-19 tedavisinde kullanımı ile ilgili klinik araştırma gerçekleştirme talebimiz TUSEB' e iletilmiştir. Bu noktada bizce önemli olan tartışmaların bir kenara bırakılıp acilen bu ve benzeri çalışmaların gerçekleştirilmesidir.
Saygılarımla.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2020, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER