Prof. Dr. Hasan Özkan: Bir kişi 406 kişiye koronavirüs bulaştırabilir

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Özkan, yaptığı çalışmalar sonucunda, sosyal mesafeye uymayan bir kişinin ayda 406 kişiye koronavirüs bulaştırabileceğini söyledi

Prof. Dr. Hasan Özkan: Bir kişi 406 kişiye koronavirüs bulaştırabilir

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Özkan, sosyal mesafenin önemine dikkat çekereken, tedbir alındığı sürece yayılımın azaltılabileceğini söyledi. 

Sosyal mesafenin azaldığı ya da ortadan kalktığı durumlarda virüsün bulaşma süresinin hızlandığını ifade eden Prof. Dr. Özkan, şunları kaydetti: "University of Massachusetts Amherst'ın yaptığı çalışmaya göre, virüs taşıyan bir hasta sosyal mesafeyi 2 metreden 1.5 metreye indirirse, bir ay içinde 2.5 kişiye bulaştırıyor. Eğer bu taşıyıcı asemptomatik ya da semptomatik olsun sosyal mesafeyi 1 metreye indirirse, 30 gün içinde hastalığı 15 kişiye bulaştırıyor. Sosyal mesafeyi dikkate almadığı takdirde ise bir ay içinde hastalığı 406 kişiye bulaştırıyor. Bu çok büyük bir oran. Şunu unutmayacağız, koronavirüs size ait bir hastalık değil."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER