Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan 3. doz aşı açıklaması: Tartışılabilir!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınıyla ilgili değerlendirme yaparken, 3. doz aşıyla ilgili de açıklamada bulundu

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan 3. doz aşı açıklaması: Tartışılabilir!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınıyla ilgili açıklama yaptı.

Ceyhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

- İki doz Biontech/Pfizer aşısının Delta varyantına bağlı belirtili hastalığı önleme oranı % 90'dan genelde % 70'e, 65 yaş üzerinde % 50'ye düşüyor. Bu nedenle özellikle 65 yaş üzerindeki kişiler ve kronik hastalığı olanlar 6. aydan itibaren ek doz yaptırmadıkça korunmayabilirler.

- 18-65 yaş arası için ABD'de Simpson paradoksu (dış faktörler nedeniyle yanıltıcı sonuç) olasılığı tartışılıyor. Örneğin araştırmanın farklı virüs yoğunluğu veya mevsim dönemlerinde yapılması sonucu etkileyebilir. Şu anda ülkemizde çok yoğun virüs dolaşımı olduğundan, bu yaş grubu sağlıklı bireylerin de aşılanması gerekli.

- Ek önlemler alıp virüs yoğunluğu sürekli düşük tutulabilirse, sağlıklı genç yetişkinlerde 3. Doz gerekliliği yeniden tartışılabilir.

- Ancak aşılama hızımız hâlâ çok yavaş ve maalesef zayıf uyarılar yeterli olmuyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER