Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan koronavirüs ilaçlarıyla ilgili flaş açıklama: Kullanılmalı mı?

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bazı vatandaşların koronavirüs tedavisi nedeniyle verilen ilaçları kullanmakta tereddüt ettiği iddialarını değerlendirdi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan koronavirüs ilaçlarıyla ilgili flaş açıklama: Kullanılmalı mı?

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs hastaları için verilen ilaçlarla ilgili bir açıklama yaptı.

Ceyhan, şu ifadeleri kullandı:

- Hiçbirimiz uzaktan insanlara ‘bu ilacı almayın’, ‘bu ilacı mutlaka alın’ diyemeyiz. O hastadan hastaya birçok nedenle değişir zaten. Remdesivir hastanede yatan ağır durumdaki hastalarda kullanılıyor, Amerika’da da öyle.

- Bizim kullandığımız favipiravir ve sıtma ilacı bunlar daha erken dönemde kullanılıyor. Yüksek dozlarda kullanıldıkları için bunlar, bununla ilgili haberler aslında eskiden hekimlerin arasında konuşulan bu tip konular, tartışmalar salgınla beraber halkın önünde yapılmaya başlandı.

- Çünkü vatandaş eskiden bunları araştırıp merak etmezken şimdi bizlere de soruyorlar. Bunlar gerçekten kafa karıştırıyor; ama şunu da beklememek lazım; hiç konuşmayın, hiç bundan bahsetmeyin.

- Vatandaş da bilgi istiyor. Siz de elinizdeki bilgileri iletmek zorunda kalıyorsunuz. Onun için insanlara gerek sosyal medya üzerinden, gerek yazılı ve görsel basın ile bunların iyi anlatılması gerek, yoksa o giderek yanlış kaynaktan öğreniyor.

- Şunu kabul etmek lazım ne remdesivir, ne favipiravir, ne de sıtma ilacı bunların hiç birinde, kontrollü, büyük sayıda vaka içeren çalışmalar ile kesin etkili olduğuna dair veri yok. Zaten onun için dünya bu virüse etkili bir ilaç bulmaya uğraşıyor. Bunlar daha önce başka hastalıklarda denediğimiz bunda da etkili olabileceğini düşündüğümüz ilaçlar.

- Şu anda başka bir ilaç olamadığı için elimizde, çok düşük bir etki olacaksa bile kullanmak zorunda kalınıyor. Öyle değerlendirip eğer bu ilaçlar önerilmişse kullanmaları lazım insanların.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER