Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan ürperten açıklama: Türkiye'de salgın kontrolden çıkmış durumda

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Açıklanan vaka sayıları ve diğer oranlara bakacak olursak salgın kontrolden çıkmış durumda” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan ürperten açıklama: Türkiye'de salgın kontrolden çıkmış durumda

Türkiye'de koronavirüs sayıları yükselirken, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan korkutan bir açıklama geldi.

Habertürk'te katıldığı bir programda konuşan Ceyhan, “Yaklaşık 10 gündür yeni hasta sayısı iyileşen hasta sayısının üzerinde devam ediyor. Bu durum kontrolün kaybedildiğini gösteriyor. Ne zaman iyileşen hasta sayısı yeni hasta sayısının üzerine çıkar ve günden güne bu durum iyileşir, o zaman yeniden kontrol altına almaya başladığımızı söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

"Açıklanan günlük verilerde gerçek vaka sayıları açıklananın on katı kadardır" diyen Prof. Ceyhan, “Siz ne kadar çok ve doğru test yaparsanız yapın bu bütün ülkelerde böyledir. Eğer Türkiye’de yeterli sayıda ve doğru test yapılamıyorsa o zaman gerçek hasta sayısı daha da yüksektir. Ancak önemli olan iyileşen hasta sayısı ile yeni vaka sayısı arasındaki orandır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER