Prof. Dr. Orhan Yıldız: 'Koronadan nasıl öldüklerini görseler kapılarını kilitlerler'

Erciyes Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, "Hastalık ortadan kalkmadı, mayıs ayı virüsün süresi hakkında belirleyici olacak" dedi

Prof. Dr. Orhan Yıldız: 'Koronadan nasıl öldüklerini görseler kapılarını kilitlerler'

Ercies Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, corona virüsü, gen haritası ve aşı çalışmaları hakkında değerlendirme yaptı.

Avrupa ülkelerinden iyiyiz

Hastalığın yavaşlamasına rağmen insanların ‘Evde kal’ çağrısına uyması gerektiğini söyleyen Yıldız, “Ventilatör ve yoğun bakım yatağı konusunda pek çok Avrupa ülkesinden daha iyi gidiyoruz. Çok iyi saha kontrolü yapıyoruz. Bütün bunlar hastalığın hızını nispeten yavaşlattı. Hastalıkta yavaşlama insanları gevşetmemelidir.

Hastalar şuurlarını kaybediyor

Bazı insanlar devletin ısrarla ‘Evde kal’ çağrılarına rağmen durmaması büyük sıkıntı.

Evde kalma çağrısına uymayan kişilerin, koronavirüsü hastalarının nasıl ağır tedavi gördüğünü keşke görmesi mümkün olsa. Hastalar, aşamalı olarak şuurularını kaybediyorlar, solunum zorluğu çekiyorlar, hava açlığı başlıyor.

Açıkçası benim hastane görevim olmasa işin bitti deseler, corona virüsünden ölenlerin nasıl öldüğünü gördüğüm için kapımı kilitler kimseye açmam” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2020, 11:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tülin Avcılar
Tülin Avcılar - 1 yıl Önce

Prof Dr Orhan Yılmaz nw diyor entube olmuş hastanın tedavisi yok bunu mu söylüyor bu virüsün esas problemi bu ama ben ilk başta çırpınan hastanın niye çırpındığını bilmek isterim!!

SIRADAKİ HABER