Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'ndan flaş uyarı: Durum zannettiğinizden çok daha ciddi!

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, koronavirüs salgınındaki yükselişe dikkat çekerken çarpıcı ifadeler kullandı.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'ndan flaş uyarı: Durum zannettiğinizden çok daha ciddi!

Koronavirüs salgınında verilerde yükseliş sürerken, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu çarpıcı bir uyarıda bulundu.

Türkiye'de son 24 saatte 265 bin 196 Kovid-19 testi yapıldı, 18 bin 622 kişinin testi pozitif çıktı, 206 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hafta sonu vaka sayılarında beklediğimiz düşüşler gerçekleşmedi. Bu bize daha dikkatli ve tedbirlere uymada daha ısrarcı olmamız gerektiği uyarısında bulunuyor. Aşı ile başarmak mümkün” dedi.

Bakan Koca'dan sonra Prof. Dr. Osman Müftüoğlu da Hürriyet'teki yazısında çarpıcı uyarılarda bulundu.

Müftüoğlu'nun yazısından bir bölüm şöyle:

- Kayıplarımız ise -maalesef- her geçen gün artıyor. Ama ne yazık ki ne biz ne de diğer ülkeler tehlikenin hâlâ farkında değiliz. Oysa elimizde bizi kurtaracak ve koruyacak “tapu kadar (!)” sağlam, güçlü ve güvenli aşılar var. 

- Eğer biz biraz daha duyarlı olabilseydik, eğer Dünya Sağlık Örgütü biraz daha becerikli ve hızlı davranabilseydi, eğer Birleşmiş Milletler pandeminin en az bir “dünya savaşı” kadar önemli olduğunu daha erken fark edebilseydi, kısacası aşılama hızı bütün dünyada ve bizde biraz daha yüksek olsaydı bu baş belası pandemi emin olun çoktan sona ererdi. 

- Üzülerek belirteyim durum ciddi. Önümüzdeki günler -eğer bu kafada devam edecek olursak- düşündüğümüz kadar aydınlık ve güvenli olmayacak. 

- Eğer aşılama hızını bir an önce arttırmazsak şimdilerde başımıza bela olan Delta varyantını -inşallah yanılıyorumdur- Gamma hatta Epsilon varyantları izleyebilecek. 

- ÖZETİ ŞUDUR: Durum zannettiğinizden çok daha ciddidir. “Bıktım, sıkıldım abi!” mavralarını bir kenara bırakıp bir an önce kendimize gelmemiz ve aşılama hızını çok daha ciddi rakamlara yükseltmemiz lazım.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER