Prof. Dr. Osman Müftüoğlu: Tsunami geliyor, herkes alabileceği her önlemi alsın!

Koronavirüs vakalarındaki hızlı artış sürerken, Profesör Doktor Osman Müftüoğlu da uyarılarda bulundu

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu: Tsunami geliyor, herkes alabileceği her önlemi alsın!

Türkiye'de koronavirüs verilerindeki yükseliş sürerken, bir uyarı da ünlü profesör Osman Müftüoğlu'dan geldi.

Müftoğlu, Hürriyet'te bugün "Ben bile kaygılıyım. Herkes alabileceği her önlemi alsın" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazıdaki ifadeler şöyle:

- Uzmanların çoğu eğer “şehirlerarası ulaşımı minimuma indirmek, mesai saatlerindeki kaydırmayı tüm ülkeye yaymak, kapalı ortamlarda belirli sayıdan fazla insanın bir arada bulunmasını sınırlamak ve hatta kısa süreli kapanmalar uygulamasına geçmek” gibi önlemler bir an önce devreye sokulmazsa son günlerde rakamlarda izlediğimiz korkutucu ve ciddi yükselişin “ani bir tsunamiye” dönüşebileceğini söylüyorlar. 

- Üzülerek belirteyim, “iflah olmaz iyimser” olarak bilinsem de ben de muhtemel bir tsunaminin patlamak üzere olduğu düşüncesindeyim. 

- NEDENİ ŞU: Son bir ayda ağır hasta sayısında yüzde 50’lileri, ölüm oranlarında yüzde 55’leri bulan bir artış var. Ve bu artış muhtemel bir tsunaminin işareti gibi görünüyor. 

- Kısacası, içinde bulunduğumuz şu günler çok önemli ve dikkat kesilmemiz gereken zor günlerdir. Konsantrasyonumuzu yitirmemeli, tedbirleri asla gevşetmemeli, süreci bir çeşit toplumsal işbirliği içinde yönetebilmeliyiz.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER