Prof. Dr. Tevfik Özlü'den korkutan açıklama: Herkes risk altında, daha kötüsü gelebilir!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, koronavirüsle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı

Prof. Dr. Tevfik Özlü'den korkutan açıklama: Herkes risk altında, daha kötüsü gelebilir!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs salgınıyla ilgili korkutucu açıklamalarda bulundu.

Özlü, Sabah gazetesine verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

- Vakalar sadece İstanbul'da artmıyor, genel olarak bakıldığında Türkiye'nin her yerinde bir artış görülüyor.

- Peki neden artıyor? Çünkü yaz bitti, insanlar yazın açık havada, tatilde, yazlıkta, deniz kenarında, daha doğada, daha izole vakit geçiriyorlardı. Bu virüs açık havada daha az bulaşıyor. Şimdi tekrar döndüler ve kapalı yerlerde vakit geçirmeye başladılar. Virüs kapalı ortamlarda, iyi havalandırılmayan ortamlarda ve kalabalıklarda daha çok bulaşıyor. Birinci etken asıl bence bu.

- Bakın Türkiye'de günde 70'in üzerinde insan ölüyor. Bu virüs hala öldürüyor. Yani her gün 70 eve ateş düşüyor. En sevdiğimiz insanları kaybediyoruz. Bu ölümler başkası için diye düşünmeyelim, bunlar bizim çevremizde, bildiğimiz, tanıdığımız insanlar. Artık tehdit yakından geliyor. Herkes bence risk altında.

- Kötüyü geride bırakmış değiliz, daha kötü günlere gidebiliriz. Salgının seyrine bakılırsa hiçbir duraklama yok, baştan beri giderek artıyor. Dolayısıyla yani henüz daha salgını durdurmuş, yavaşlatmış değiliz. Salgın devam ediyor, hem bulaşıyor hem hastalandırıyor hem öldürüyor. 'Kötüyü geride bıraktık, biz bunu atlattık' zannetmeyelim. Önümüzde daha ne olduğu belli değil. Tedbirlere daha çok uymamız lazım.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER