Prof.Dr. Onur Başer: Türkiye'de 32 milyon kişi koronavirüs olacak

Michigan Üniversitesi'nde görevli Türk doktor Prof. Dr. Onur Başer, Deutsche Welle Türkçe'ye çarpıcı açıklamalarda bulundu

Prof.Dr. Onur Başer:  Türkiye'de 32 milyon kişi koronavirüs olacak

Michigan Üniversitesi'nden Prof. Dr. Onur Başer, Almanya'dan yayın yapan Deutsche Welle Türkçe'ye yaptığı açıklamada Türkiye'de alınan koronavirüs önlemlerinin yeterli olmadığını söyledi.

Başer şöyle konuştu:

- Türkiye'de 65 yaş ve üstü 7 buçuk milyon kişi var. Sadece 1 milyonu tek başına yaşıyor. Geri kalan 6 buçuk milyon kişi aileleriyle yaşıyor. Ailedeki insanlar dışarı çıkıp geldiklerinde virüsü getirebilirler. Bunlar düzensiz önlemler. Artış hızını azaltacak önlemler değil.

- Vakaların nerede olduğu hakkında bilgi verilmemesi ve bunun saklanması Türkiye'ye mahsus. Diğer ülkeler yapmıyor. Salgınla en iyi başa çıkan Güney Kore, Singapur, Hong Kong biliyoruz vakaların hangi bölgelerde olduğunu. İtalya'da biliyoruz. İnsanlar ona göre tedbir alıyorlar. Maalesef Türkiye salgın olan bölgeleri açıklıyor ne de insanları uyarıyor. 

- En düşüğünü bile alsak Türkiye'de 32 milyon kişinin koronavirüsünden etkileneceği görülüyor. 32 milyon kişinin etkilenmesi 150 bin ile 600 bin arasında bir ölüm olacağının habercisi. 1.6 milyon hastanın yatış olacağını gösteriyor. Türkiye'de yatak sayısı 200 bin kadar. En az 640 bin hastanın yoğun bakım ünitesine ihtiyacının olacağını gösteriyor. Ki bu sayı Türkiye'de 40 bin civarı.

- 640 bin hastanın da en az 320 bininin solunum cihazı ihtiyacı olacağını gösteriyor. Makine bağlanmazsa bu hastaların ölüm oranı yüzde 90. Türkiye OECD ülkeleri arasında sağlığa en az harcama yapan ülke.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER