Prof.Dr. Ünal: 65 yaş yetmez! Gençlere de sokağa çıkmak yasaklansın

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Necmettin Ünal, koronavirüsle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı

Prof.Dr. Ünal: 65 yaş yetmez! Gençlere de sokağa çıkmak yasaklansın

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Necmettin Ünal, Habertürk TV'de katıldığı programda koronavirüsle ilgili açıklamalar yaptı.

Ünal şöyle konuştu:

-  Devlet, sağlık çalışanlarına yönelik teşvik önlemleri alıyor. Bu dönemde haklı olarak istifa ve çalışmamazlıkların önüne geçmeye çalışıyor. Hakikaten devlet bu işte çalışıyor. Çalışmayan kim? Bence biz çalışmıyoruz. Halkımız çalışmıyor. Halkımız suçlu. Geldiğimiz noktada onların hatalarını yaşıyoruz. Ve bazı yanlış algılamalar var. Gençleri etkilemez deniliyor.

- Ülkemizde psikolojik sebeplerle, panik yaratmamak nedeniyle, -hekim olarak çok tasvip etmesek de- nerede ne vaka var, kaç tane var, hangi ilde, kaçı öldü, kaçı yaşamakta, yaşları, cinsiyetleri gibi bilgiler paylaşılmıyor. Bu bizim için kötü. Biz hâlâ yurt dışı verilerini kullanarak, Türkiye hakkında yorum yapmaya çalışıyoruz. Halbuki artık Türkiye’nin kendi verileri var. Her ülkenin kendi dinamikleri var. Kendi dinamiğimiz üzerinden konuşur hale gelmemiz lazım.

-  Yaşla ilgili bir yanlış algılamamız var. Yaşlılar daha çok ölüyor ama hastalığı dışarıda alıp yaşlılara getiren kişiler gençler. Dolasıyla 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma yasağı koysak bile gençlerin sokakta dolaşmasına engel olamazsak, bu işin yayılmasına engel olamayız, İtalya gibi oluruz.

-ABD’de her hafta mortalite sonuçları yayınlanıyor, halka açık ve detaylı olarak. Sonuçlar şunu söylüyor. Ölümlerin yüzde 20’si 20-64 yaş arası gerçekleşiyor. Hastaneye yatırılan vaka sayısının yüzde 20’si de 20-44 yaş arasında. Demek ki gençleri kontrol etmemiz gerekiyor, gençlerin sokağa çıkmasına engel olmamız gerekiyor.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER