Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 7 bin sağlık çalışanımız koronavirüse yakalandı

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulunuyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 7 bin sağlık çalışanımız koronavirüse yakalandı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı, salgında son durum ve olası tedbirler için toplandı. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklama yapıyor.

Bakan Koca'nın açıklamaları:

Kayıplarınızda bilin ki sizinle birlikteyiz. Elimizden geleni yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Geride kalan günler kolay geçmedi. Ramazan'ı hiç alışık olmadığımız bir şekilde yaşıyoruz. 

Salgının başlangıç döneminde özellikle yurt dışı girişlerinde aldığımız tedbirler sonuçlarda çok etkili oldu. Diyebilirim ki Türkiye bu sınavdan yüzünün akıyla çıktı. Başarının tamamını özetleyecek olursak 3 madde sıralayabilirim; tedbir, tespit, hızlı tedavi.

5 bin 849 filyasyon ekibimiz sahada çalışmalarını sürdürüyor.

Tedavisi hastane şartlarında yapılması gereken hiçbir vakayı evine göndermedik, göndermiyoruz. Biz tedaviyi, belirti gösteren hemen herkese mümkün olan en erken aşamada uyguluyoruz.

Çin'den gelen ilacın erken dönemde kullanıldığında daha etkili sonuç verdiğini gördük. Erken dönemdeki tedavilerimizle hastaların zatürre olma oranı düştü. Hastaya yüksek akımlı oksijen verme uygulaması ölüm oranını düşüren önemli bir faktör olmuştur. Ülkemizde vefat oranı yüzde 2,8'dir. Bu oran Avrupa'da en düşük, dünyada ise 80. sıraya karşılık gelmektedir. 

Günlük koronavirüs tablosunda bir iyileşme görüyoruz. Yoğun bakımdaki hastalarda vefat oranımız yüzde 58'den 10'a, entübe hastalardaki vefat oranımız yüzde 74'ten yüzde 14'e geriledi. Eğer tedbirlere uyulmasaydı bugünkü başarıyı yakalayamazdık. Salgına karşı başarıyı 3 faktör sağladı. İlki tedbirlere uyan 83 milyondur. Diğer filyasyondur. Son faktör de erken tedavidir.

Süreçte çok kararlı olduk, bir gün bile kontrolü hastalığın eline vermedik. Hastalığın seyri 5. haftada değişti, veriler bize umut veriyor. Unutmamalıyız ki günlük koronavirüs tablosunda yeni vaka sayısı hala sıfır değildir. Mücadele devam ediyor.

SORU-CEVAP

Normal dönüş ne zaman başlayacak? 65 yaş üstüne esneklik olacak mı?

Normale dönüş mücadeledeki başarıya bağlı. Son 24 saatte iyileşen hasta sayısının, yeni tanı konan hasta sayısından artık 2 kat fazla olduğu noktadayız. Başarı, tedbirleri terk edeceğimiz değil tedbirlere sarılmamız gereken bir başarıdır. Pik döneminde olduğumuzu söyleyebiliriz, bir düşüş trendine girdiğini de görüyoruz, ama bunun kalıcı olması önemli.

Biz normalleşmenin hangi tedbirlerle yapılacağına dair Bilim Kurulu'ndan görüş alıyoruz ve ilgili kurumlarla da tartışarak karar veriyoruz. Normalleşme sürecine ilişkin kararlar alındığında bu kamuoyuyla paylaşılacak. 65 yaş üstü büyüklerimiz hiç olmazsa araç kullanmadan yakın mesafe gezebilirler mi diye gündem oldu, daha net öneriye dönmedi.

İsveç'ten getirilen hasta ile hemşeri olduğunu iddia edildi, bu konuda ne söylemek istersiniz?

İsveç’ten getirilen Gülüşken ile bir akrabalığım yok, tanımıyorum. İsveçli yetkililerle yaptığımız görüşmelerde tedavisinin Türkiye'de sürmesinin daha uygun olacağı tavsiyesini aldık. Hastanın bir kalp rahatsızlığı vardı, biz yurt dışından başka hastalar da getirdik. Dünyada devlet tarafından ücreti karşılanarak, vatandaştan para almadan hava ambulansı hizmeti veren tek ülkeyiz.

"VAKALARIN YÜZDE 60'I İSTANBUL'DA"

Vakalarımızın yüzde 60'ı İstanbul'da. İstanbul 20 milyona yakın nüfusu olan bir şehir. Yoğun bir yerleşimin olduğu kentten bahsediyoruz. Beşinci haftada İstanbul'u kontrol alabilmek çok büyük bir başarı. Önümüzdeki dönemde vakaların daha az görüldüğü illerde tedbirleri gevşetebiliriz.

Koronavirüse yakalanan sağlık çalışanlarıyla ilgili son sayı nedir?

Enfekte olan sağlık çalışanı sayısı 7 bin 428, vakalarımız içindeki oranı yüzde 6,5'e yakın. Hayatını kaybeden hem sağlık çalışanlarımız hem vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 22:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Popüler Haberler