Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş aşı açıklaması: 13 tane çalışmamız var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca artan koronavirüs vakalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş aşı açıklaması: 13 tane çalışmamız var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Van, Muş, Hakkari ve Bitlis’ten sağlık kuruluşlarının yetkilileriyle il değerlendirme toplantısının ardından açıklamalarda bulundu

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları: 

Alınan sıkı önlemler sayesinde vaka sayısını azaltmaya başlamıştık. Kısıtlamaları katı şekilde sürdürmek hiçbir ülkede mümkün olmamıştır.

Bugün Van'ı merkez alarak Bitlis, Muş ve Hakkari illerimizi değerlendirdik. Bu 4 ilimizle ilgili detayları paylaşmak istiyorum.

Van'da son hafta yüzde 17 oranında artı yaşandı. Muş'ta son haftada yüzde 8 azalma olarak görüldü. Hakkari'de son haftada sabit kaldı. Bitlis'te son hafta sabit kaldık.

4 ilimizde 65 yaş üstüne baktığımızda Van'da 4 kat, diğer üç ilde 3 kat olduğunu gördük. Büyüklerimizi koruma konusunda çok daha fazla çaba göstermeliyiz.

Türkiye genelinde baktığımızda yatak doluluk oranımız yüzde 52, yoğun bakım yüzde 67. Bu anlamda herhangi bir sorun olmadığını söyleyebiliriz. Öncelikli hedefimiz hasta artışını durdurmaktır.

Özellikle bu yıl dünyada grip aşısına talebin daha fazla olduğunu görüyoruz  Riskli hastalara grip aşısını ulaştırma konusunda sorun yaşamayacağız. Türkiye'de isteye herkes yaptırabilir. 

13 tane aşı çalışmamız var, faz 1 çalışmaları başlamadı

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER