Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan koronavirüse dair flaş açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Erzurum'da koronavirüse dair önemli açıklamalarda bulunuyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan koronavirüse dair flaş açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Erzurum'da önemli açıklamalarda bulundu

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları;

Bilim adamlarımız maskenin koruyuculuk özelliğinin yüzde 90'a kadar çıktığını söylemektedir. Dış ortamlarda pek taviz vermediğimiz tedbir konusunda kapalı mekanlarda maalesef taviz veriyoruz. Lütfen eviniz dışındaki kapalı ortamlarda maske takmayı ihmal etmeyin. İş ortamında hiç kimsenin taşıyıcı olmadığına dair garantisi yoktur. İş yerlerinde herkes taşıyıcı gibi hareket etmeli, önlem alınmalıdır. Sosyal mesafe virüse karşı ikinci tedbirdir. Kapalı mekanlarda bulunacağımız son bahar ve kış aylarında sosyal mesafenin de önemi arttı. 

El temizliği üçüncü tedbirimizdir. Bu konuda titizlik göstermeliyiz. Bu 3 tedbire uymak solunum cihazı doluluk oranımızdan, yatak kapasitemizden daha önemlidir.

Aşı bulunana kadar dünyayı zor günler bekliyor.

Avrupa'da 6 milyon olan vaka sayısı 10 gün içinde 7 milyona ulaştı. Günlük vefat sayısı binin üzerinde. Ülke ülke baktığımızda umut kırıcı bir tablo var. İspanya ve Hollanda'da bazı eğlence yerleri kapatıldı. Bu gündem somut gerekçelere dayanıyor. Fransa'da dün vaka sayısı 30 bindi, İspanya'da ise 35 bini geçti. 

Yaptığımız bölgesel müdahaleler ve İçişleri Bakanlığımızın denetimleriyle salgını kontrol altına aldık. Bu başarıyı, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş ve Denizli gibi illerde de göstermeliyiz. 

Tedbirlere uymayan kişilere karşı denetim mekanizmaları var. Düğün, nikah gibi törenler kuralına uygun yapılması için takip ediliyor. 

Erzurum'da vaka ve poliklinik sayılarında bir ay öncesine göre yüzde 60 düşüş görüyoruz. Yatak doluluk oranımız yüzde 25. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 42.

Ağrı'da son 1 haftada vaka sayılarında yüzde 75 oranında Bingöl'de ise yarı yarıya düşüş görüldü.

Ardahan'da son dönemde geçen aya göre yarı yarıya oranda azalma yaşandı. Son 2 günde az da olsa bir artış görüyoruz.

Eylül'de sıkınılı günler yaşayan Erzincan'da vaka sayısı yüzde 65 oranında düştü.

Iğdır'da yatak doluluk oranı yüzde 50.

Tunceli'de yatak doluluk oranı yüzde 25.

Bu illerimizin tümünde vaka sayılarında azalma olduğunu belirtmek istiyorum. 60 yaş üstünün hastalığa yakalanma oranlarında bu illerimizde olumsuz bir tablo görüyoruz.

Erzurum'da son 1 ayda filyasyon ekip sayımızı 248'e çıkardık. Bingöl'de 63 filyasyon ekibimiz sahada görev yapıyor. Tunceli'de ise bu sayı 40.

"YÜZ YÜZE EĞİTİME  HIZLA GEÇMEKTEN YANAYIZ"

Yüz yüze eğitimle ilgili açılan sınıflarımız oldu ve bu dönemde özellikle bu konuyla ilgili bilim kurulumuzda bir iki MEB ekiiyle bilikte uzun süre çalışmış olduk. Okullarda alınması gereken tedbirler ve şüheli durumda nasıl davranılması gerektiği ile ilgili detaylı bir çalışma yapıldı. Bu dönemde okullarda vaka sayılarında bir artış olmadığını görüyoruz. Hatta diğer sınıflara göre kısmen düşüşlerin olduğunu da biliyoruz. Diğer açılan sınıflarda da aradan 2-3 haftanın geçmesiyle pozitif vakaların ne oranda görüldüğünü değerlendirmiş olacağız. Önümüzdeki dönemde yüz yüze eğitime hızla geçmekten yanayız.

AŞI AÇIKLAMASI

Sanırım 1 ay içerisinde bu yapılan aşıların sonuçlarını bilebilmiş olacağız. Firmalarla yakın işbirliği içindeyiz. Bu anlamda bağışıklık durumunun geliştiğini görmüş olursak bu aşıları temin ederek vatandaşlara kullandırmayı düşünüyoruz. Bu yıl şu an faz 3 çalışması yapılan aşılardan eğer vatandaşımıza uygulananlardan bağışıklığı olumlu yönde etkileyen olursa bu yıl içinde bu aşılar uygulanabilir. Türkiye'de yapılan aşılar bir tip değil. Dünyada birçok ülkede geliştirilen aşıların benzerleri Türkiye'de de gerçekleştiriliyor.

Saha çalışmaları 153 bin kişiye uygulanmıştı, onun sonuçlarını da vatandaşlarımızla paylaşmıştık. Taşıyıcılık 10 binde 26 bağışıklık ise 10 binde 82'ydi. TÜİK'le birlikte bütün Türkiye'yi kapsayacak şekilde bir örneklem üzerinde çalışmak istiyoruz. Gelecek hafta itibariyle bu başlamış olacak. 1 hafta 10 gün içinde tamamlanır. Kesitsel çalışmaları da yer yer yaptığımızı, hava alanlarında, sporculara, cezaevlerinde vb. yerlerde MEB okullarında, olmak üzere bundan sonra da yaygınlaştırmak istiyoruz.

Biz pozitif bulduğumuz semptomu olmayan bütün vatandaşlarımızı izole ediyoruz. Biz eğer böyle davranmamış olsak sonucu alma şansımız olmaz. Ankara'da Erzurum'da vakalar 3'te 1'e düşmez. 

Şu dönemde alınan tedbirlere ilave yeni bir tedbir düşünmüyoruz. Bu, hiç olmayacağı anlamına gelmez. Vatandaşımız maske ve mesafe noktasında, kalabalık ortamlara girmeme noktasında hassasiyet gösterirse ilave tedbire gerek kalmaz. O nedenle tedbirin alınmasının yeterli olduğunu, herkes üzerine düşeni yaparsa sonuç alabileceğimizden eminiz.

GÜNLÜK TABLO

Türkiye'de son 24 saatte 117 bin 5 Kovid-19 testi yapıldı, 1812 kişiye hastalık tanısı konuldu, 73 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 1445 oldu, son 24 saatte 1419 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 301 bin 98'e yükseldi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün tespit edilen 1.812 hastamız var. Ağır hasta sayımız uzun bir aradan sonra artış eğiliminde. Vaka sayısı artan illerde tedbirlere uyup azalan illerde tedbirlerden taviz verirsek mücadelemiz güçleşir. Tüm bölgelerimizde tedbirlere eksiksiz uymalıyız." ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 20:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER