Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan koronavirüse dair önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Samsun'da koronavirüs salgınına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan koronavirüse dair önemli açıklamalar

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları;

Salgın alevlendiği zaman tüm dünyada alevleniyor. DSÖ, ülkeleri daha etkin mücadeleye davet ediyor. Son haftalarda virüs yayılım gösterdi. Ağır hasta sayımızda ciddi artış var.

Bu toplum sağlık çalışanına şiddet göstereni dışlar.

Tünelin ucunun göründüğünü bilerek salgın karanlığından birlikte çıkalım. Günlük test sayımız 110 binin üzerinde. Bu sayı bizimle benzer şartlarda olan bazı ülkelerin 1 haftada yaptığı toplam test sayısını aşmaktadır. Bulaşıcı hiçbir hastalığı hafife almayın, hele ki bı Covid ise asla hafife almayın. 

İçişleri Bakanlığımızla işbirliği içinde ülke genelinde alınan tedbirlerin yanı sıra aldığımız yerel tedbirler var. Bu tedbirler sayesinde sonuç almaktayız. Gün boyunca, Samsun Amasya, Çorum, Ordu, Sinop Ve Tokat'ın salgınla mücadelesini gözden geçirdik.

Samsun son 1 haftada yüzde 30'dan fazla vaka sayısında düşüş sağlandı. Çorum'da son 1 ayda vaka sayısı yarı yarıya azalmış oldu. Ordu'da vaka sayımızda yüzde 30, Sinop'ta yine yüzde 50 düşüş görüyoruz. Tokat'ta yine vaka sayısında yüzde 50'ye yakın düşüş görüyoruz. 

Samsun'da yatak doluluk oranı yüzde 62. Samsun'a 74 yoğun bakım ilave ediyoruz. Çorum'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60. Ordu'da yatak doluluk oranımız yüzde 38, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 69. Sinop'ta yatak doluluk oranımız yüzde 43. Sinop için yoğun bakım ilavemiz 19 yatak oldu. Tokat'ta yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 70. 

"TÜRKİYE GENELİNDE HASTANELERDE SORUN YOK"

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68. Hastanelerde Türkiye genelinde bir sorun yok. 

Samsun ve çevre kentlere hizmet verecek olan Samsun Şehir hastanesinin ihalesi yapıldı, yakında temeli atılacak. Tokat'ta Turhan Devlet Hastanemizi tamamlayarak Turhanlıların hizmetine sunmuş olduk.

OKULLARIN ARTMASI VAKA SAYILARINI ETKİLEDİ Mİ?

Okulların açılmasıyla ilgili vaka sayısında eğitim alan öğrenciler açısından söylüyorum, herhangi bir artış olmadığını çok rahat söyleyebilirim. Türkiye genelinde 3-4 il dışında vaka sayılarında önemli oranda düşüş olduğunu ifade etmek istiyorum.

"SERT TEDBİRLER GÜNDEMDE YOK"

Şu an alınan kararlar dışında ilave bir yasak düşünülmüyor. Sert tedbirler gündemde yok. Önümüzdeki 1-2 ay içinde kapalı ortamlarda biraraya gelmenin artış yaratacağını biliyoruz. Önümüzdeki aylarda bu etkinin önlenmesi için maske ve mesafeye daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 19:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER