Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüsle mücadele ilgili flaş karar

Sağlık Bakanlığı, COVID-19 geçiren hastaların sağlık durumlarının kontrol ve takibi için "KOVID-19 Takip Merkezleri"ni açmaya başladı. 

Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüsle mücadele ilgili flaş karar

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsle mücadelede yeni bir karar aldı. Buna göre hastalık geçiren kişilerin kontrol ve takipleri için Kovid 19 merkezleri açılmaya başlandı. 

Bakanlıktan bu konuda bir de yazılı açıklama yapıldı. Buna göre merkezlerde Kovid-19 geçirmiş hastalar en az 2 yıl boyunca takip edilecek ve olası sağlık sorunlarına erken müdahale edilecek. 

Merkezlerde bilimsel araştırmalara zemin oluşturacak yeni yöntemler de geliştirilecek.

Anca merkezler için zorlama yapılmayacam, gönülülük esasına göre çalışılacak. Kovid-19 geçirmiş vatandaşlar aranarak merkeze davet ediliyor ve randevu oluşturuluyor. 

Kişinin sağlık durumu değerlendirilerek, gerek duyulması halinde ilgili uzmanlık alanlarına da yönlendirmeleri yapılıyor. Böylece Covid-19´un uzun dönemli etkileri yakından takip edilerek olası sağlık sorunlarının önüne geçilmiş olunuyor.

İlk açılan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Aralık, Eskişehir Şehir Hastanesi'nde ise 8 Aralık itibarıyla hasta kabulüne başlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER