Sinovac aşısıyla ilgili flaş gelişme: Demek Biontech’i boşuna olmuşuz!

Türkiye'de bir süredir tartışılan "Koronavirüs salgınına karşı hangi aşı" sorusuyla ilgili çarpıcı bir gelişme yaşandı. 

Sinovac aşısıyla ilgili flaş gelişme: Demek Biontech’i boşuna olmuşuz!

Sinovac mı? Biontech mi? Hangi aşı daha faydalı, hangisi koronavirüse karşı daha etkin koruma sağlıyor?

Bu soru bir süredir Türkiye'de tartışılıyor.

Habertürk'ün usta yazarı Muharrem Sarıkaya, konuyu bugünkü köşesinde kaleme alırken, Sinovac'la ilgili bir araştırmanın sonuçlarını da paylaştı.

Sarıkaya, "Demek Biontech’i boşuna olmuşuz" başlıklı yazısında, "Bu yüzyıl ilk kez böyle bir salgınla karşılaştığı için, kimin hangi sözüne inanacağımızı şaşırdığımız çok günler oldu. Hala da devam ediyor... Kısa süre önce denildi ki, “Keşke baştan Biontech olsaymışız... Çin (Sinovac) aşısını boşuna olmuşuz...” Alınabilecek, veya yapılabilecek elde olacak başka aşı vardı da olunmamışız gibi...Toplumsal hafıza pandemi ile birlikte daha fazla savrulduğu için neyin nasıl geliştiğini çabuk unutuyoruz... O dönem Biontech aşısına, mucitleri olması nedeniyle Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kendilerine ayrılan kotadan Türkiye’ye yollamaları sayesinde ulaşabildiğimizi çabuk unuttuk. Elde olan da Sinovac aşısıydı; iyi ki vardı ve bu sayede milyonlarca insanın hayatı kurtuldu, salgının çok daha ağır sonuçlar yaratmasının önüne geçildi. Unutulmasın ki Sinovac aşısının uygulanmasının üzerinden de henüz 8 ay geçti... ABD’nin kotalarını doldurması, Avrupa’nın yeteri miktarda stokunu yapması sonrası Biontech aşısı bollaştı. Türkiye de hem aşı çeşitliliği7 hem de güvencesi açısından ikinci aşıyı satın alıp yapmaya başladı" ifadelerini kullandı.

Sarıkaya, yazısına şöyle devam etti:

Bir süre sonra da yeni bir iddia ile karşılaşıldı...

“Yeni varyantlar karşısında Sinovac aşısı yeterince koruma sağlamıyor, boşuna yapılmışız...”

Bazı bilim insanları söylemese sözün bir anlamı yoktu...

Ancak ekranlarda Sinovac yerden yere vuruldu; sanki hiç koruma sağlanmamış, çöpe atılması gereken aşı vücudumuza zerkedilmiş muamelesi yapıldı...

Şimdi ben de diyorum ki “Yanılmışsınız, asıl Biontec’in üçüncü dozlarını boşa yapılmışız...”

Bunu dayandırdığım yer de dünyanın en ünlü bilim dergilerinden Lancet’in önbaskısı olarak nitelenen SSRN Dergisi (Social Sicience Research Network)

SSRN Dergisi’nin sitesinde yayınladığı bu önemli araştırmadan ben de Türkiye’deki aşı çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Serhat Ünal yollayınca haberdar oldum...

Araştırma Sinovac’ın yeni varyant Delta’ya karşı ne derece etkin olduğunu görmek için yapılmış...

Hem de gerçek hayat araştırmasıyla...

Yani aşı olanlardan PCR testi pozitif çıkan ve Delta varyantı ile temaslı olduğu anlaşılan kişiler üzerinde yapılmış...

Araştırma Çin’in tamamı aşılanmış Guandong Eyaletinde, Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı ve Kilit Alan Araştırma ve Geliştirme Programı tarafından Delta enfeksiyonuyla temaslı 10 bin 813 kişi üzerinde gerçekleştirilmiş...

Yakın temaslı olup laboratuvarda PCR testi pozitif çıkanlar baz alınmış, birinci ve ikinci doz aşı yaptıranlar ayrılarak bakılmış..

Uluslararası, özellikle de batılı ülkelerin bilim insanlarının hakim olduğu SSRN Dergisi’nde yayınlanmasa ciddiye almazdım.

Ama bu da gösteriyor ki yakında Lancet, Science gibi önemli bilim dergilerinde de yer alacak.

Buna göre iki doz Sinovac aşı yaptıranların %77,7 oranında tam korunduğu, yani hiçbir semptomla karşılaşılmadığı ortaya çıkmış...

Bununla kalınmamış, rahatsızlığını ayakta geçiren, az semptomlularla bu rakam %87’ye ulaşmış.

Araştırma Delta varyantı ile de sınırlı kalmamış, İngiltere’de ilk görülen Alfa varyantına yakalananları da kapsamış, orada da %89 semptomu engellediği ve tam koruma sağladığı sonucuna varılmış...

Araştırma sonucu bilim insanlarının yayınladığı makalede diyor ki, “İnaktif aşılarla tam aşılama, zatürre, ağır ve kritik hastalıklara karşı tam etkilidir...”

Özetle, yoğun bakıma yatışı tam anlamıyla ortadan kaldırdığını belirtiyor.

Burada da kalmamış, sadece Delta’ya değil, İngiltere’de ilk görülen Alfa (ChAdOx1) varyantına da bakılmış.

İki doz arası 28 gün olarak yapılan inaktif, yani Sinovac aşısının hastaneye gidiş riskini %77.7 oranında azalttığı, entübe, yoğun bakıma yatmayı da %95 oranında engellediği, yüzde yüz tam koruma sağladığı sonucunu çıkarıyor.

Burada da kalınmamış, Kanada varyantı üzerinde de durulmuş ve buna karşı etkili olduğu da görülmüş.

Araştırmanın yapıldığı tarih de o kadar eski değil, 21 Mayıs- 18 Haziran arası...

Çin’in Gaungdong eyaletinde 90 milyon kişiye aşı yapılmış ve içlerinden Delta varyantı ile temaslı 10 bin 813 kişi denek alınmış.

Delta varyantı ile enfekte olduğu halde aşı olanlardan yoğun bakıma yatan ile karşılaşılmamış.

Bunlar önemli veriler, çünkü Çin de Türkiye ile aynı tarihlerde, hatta bir ay kadar daha önce, Ocak ayından itibaren aşılamayı Sinovac ile yaptı.

Bu veriler Sinovac aşısı yaptıranlarda Haziran ayına kadar hem de Delta varyantına karşı koruma sağlandığını gerçek yaşam araştırmasıyla ortaya koyuyor.

Yayınlayan yer bilim dünyasının önemli bir dergisi...

Durum böyle ise o zaman, “Niye Sinovac olduk?” diye soranlara şunu söylemek gerekiyor, “Niye üçüncü doz Biontech olduk?”

Üstelik, gereksiz yere aşı tereddüdü olanların kafasının iyice karışmasına neden olacak boyutta tartışarak...

“Ne sakıncası var ki, Biontech’i de yaptırmış olduk!..” diyenler çıkabilir...

Ancak insanın savunma mekanizması otoümmin, bağışıklık sistemine bu denli yüklenmenin ne gibi sonuç getireceğini bilmiyoruz.

Bir tanıdığım, iki Sinovac, iki Biontec üstüne ABD’ye gittiğinde bir doz da Johnson and Jonson yaptırdığını söyleyince bir bilim insanı, “Umarım yeni varyant çıkınca sana yapacak aşı buluruz” demişti...

Bunun çilek gibi bulduğunda yenilecek bir meyve olmadığını izah etmeye çalışmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER