Sokağa çıkma yasağı neden geldi? Bilim Kurulu üyesi Prof. Azap'tan flaş açıklama

Gece geç saatlerde ilan edilen 15 ildeki sokağa çıkma yasağının nedenini Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap açıkladı

Sokağa çıkma yasağı neden geldi? Bilim Kurulu üyesi Prof. Azap'tan flaş açıklama

Gece geç saatlerde İstanbul da dahil 15 ilde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması açıklandı.

Herkes bunun nedenini merak ederken, Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap, Habertürk TV'de Gün Başlıyor programında açıklamalarda bulundu.

Azap, şunları söyledi:

-  İllerdeki pandemi kurulları ve il sağlık müdürlükleri belli illerde vaka sayılarının arttığını bildirdi. Gaziantep, Diyarbakır, Karadeniz Bölgesi’nden birkaç şehir de var. Ankara’da beklediğimiz azalmayı göremedik, çok hafif bir artış var.

- Salgının başlangıcında vakaların büyük bir kısmı İstanbul’daydı. İstanbul çok büyük bir il olduğu için, sayılar Türkiye’yi çok etkiliyordu. Türkiye’ye baktığınızda İstanbul sayılarını görüyordunuz aslında. İstanbul’da salgının kontrol altına alındığını göz önüne alırsak Türkiye’nin geri kalanını görmeye başladık.

- İstanbul’un 1-1.5 ay önce tamamladığı salgın eğrisi bazı illerimiz için yeni başlıyor olabilir. Bunu dikkatlice takip etmek gerekir. Sayın Sağlık Bakanı “İkinci dalgayı beklemiyoruz” dedi. Bu önümüzdeki birkaç aylık dönem için yapılmış bir değerlendirme. Bu birkaç aylık dönemde vaka sayılarında belirgin bir düşüş olmasa dahil artış da beklemiyoruz.

- Daha çok küçük odaklarda, genellikle birkaç kişiden kaynaklanan, o birkaç kişinin daha çok kişiye bulaştırdığı için onlu, yirmili, ellili sayılarda insanın birden hastalandığı küçük sayı artışları göreceğiz.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER