Sokağa çıkma yasağı uzatılacak mı? Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü'den açıklama

Türkiye'de hafta sonunda uygulanan sokağa çıkma yasağının 23 Nisan nedeniyle uzatılması gündemde. Koronavirüs Bilim Kurulu Başkanı Prof. Tevfik Özlü de bu konuda açıklamalarda bulundu

Sokağa çıkma yasağı uzatılacak mı? Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü'den açıklama

Türkiye, koronavirüsle mücadele kapsamında çalışmalarını sürdürürken, hafta sonunda 31 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağının 23 Nisan'da uzatılıp uzatılmayacağı konusu da gündeme geldi.

Konu tartışılmaya devam edilirken, Koronavirüs Bilim Kurulu'nun üyesi Profesör Doktor Tevfik Özlü açıklama yaptı.

Habertürk TV'de programa katılan Özlü,  23-24-25-26 Nisan’ı kapsayan dört günlük sokağa çıkma yasağı ilan edileceğiyle ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

"23 Nisan konusu Bilim Kurulu’nda ayrıca görüşülmedi ama bizim önerimiz bu kısıtlamalarının sürdürebildiği kadar yapılması yönünde. İdari kararlar bizi aşıyor. Salı günkü toplantıda bu gündeme gelebilir. Bu alınan sonuçlara bağlı. Seyir sıralamasındaki gidişe bağlı. Vatandaşın uyumuna bağlı. Şu anda yorumlamak zor."

Özlü ayrıca şunları söyledi:

-Çok hassas ve kırılgan bir noktadayız. Salgını kontrol altın almış değiliz. Vaka sayımız artıyor. Kayıplarımız artıyor. İnişe geçirmemiz lazım. Bu tedbirleri sürdürmemiz lazım.

-Toplulumuzun gevşememesi, rehavete kapılmaması lazım.

Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının ortaya çıktığı 47 günden bu yana can kaybı sayısı dün akşam itabarıyla 2 bin 17'ye çıkmıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2020, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER