TTB'den flaş açıklama: İşte il il koronavirüs sayısı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), bir rapor açıklayarak koronavirüs hastalarınının ve hastalığa yakalanan sağlık çalışanlarının sayısını açıkladı

TTB'den flaş açıklama: İşte il il koronavirüs sayısı

Türk Tabipleri Birliği hazırladığı bir raporla İstanbul, İzmir, Şanlıurfa, Adana ve Diyarbakır'daki vakalar ve yaşamını kaybedenlerin sayısını açıkladı.
 
Koronavirüs raporunda ''Yapılan açıklamalarda PCR testi pozitif çıkan “vaka”ların esas alındığı; hastanelerde yatan ya da ayaktan takip edilen “şüpheli/olası vaka” sayıları yer almadığı için gerçek tabloyu göstermekte çok eksik kaldığını ve bütün ısrarlarımıza rağmen Sağlık Bakanlığı toplam vakaların bölgelere,  illere göre dağılımını açıklamamıştır'' ifadeleri kullanıldı.

Raporda TTB'nin koronavirüsle ilgili illere göre paylaştığı bilgiler şöyle;

İSTANBUL: 30 Mart 2020 günü itibari ile İstanbul'daki kamu hastanelerinde kesin ya da şüpheli/olası Kovid-19 tanısıyla yatırılarak izlenen tedavi edilen hasta sayısı 2 binin üzerindedir.  Yoğun bakım ünitelerine yatırılan vaka sayısı 200'ün üzerindedir. İstanbul'daki kamu hastanelerinde bugüne kadar enfekte olan hekim, sağlık çalışanı sayısı 100'ü geçmiştir.

İZMİR: Son iki haftada İzmir genelinde kamu hastanelerinde (üniversite, Sağlık Bakanlığı ikinci ve üçüncü basamak hastaneleri) PCR testi pozitif ve klinik olarak şüpheli pozitif vakalar dâhil hasta sayısı 700 civarındadır.
Yine bu süre içinde etkilenen hekim ve sağlık çalışanı sayısı da yaklaşık 75’tir. Bir ASM hemşiresi yoğun bakımda tedavi edilmektedir.

ŞANLIURFA: Şanlıurfa'daki kamu hastanelerinde servis ve yoğun bakımlarda 70'e yakın şüpheli hasta takip edilmekte olup 6 pozitif hasta izlenmektedir.

DİYARBAKIR: Korona günlerinde Diyarbakır’da, yaklaşık 150 hasta Kovid-19 teşhisi veya şüphesiyle yatıyor. 6 yoğun bakım hastası mevcut. Korona nedeniyle 5 yurtaşımız yaşamını yitirdi.

ADANA: Korona günlerinde Adana’da, yaklaşık 550 hasta Kovid teşhisi veya şüphesiyle yatıyor. 63 yoğun bakım  hastasından 15'i entübe. 2 si taburcu olmuş 4 hekim ve 12 sağlık çalışanı korona şüphesi ile takip edilmekte.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER