TTB'den korkutan açıklama: Vaka sayısı açıklanandan 10 kat fazla, sağlık çalışanları tükeniyor!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kovid-19 izleme kurulu, "Salgın kontrol altına alınamıyor, sağlıkçılar tükeniyor" açıklamasını yaptı

TTB'den korkutan açıklama: Vaka sayısı açıklanandan 10 kat fazla, sağlık çalışanları tükeniyor!

Türk Tabipler Birliği (TTB) Kovid-19 izleme kurulu, koronavirüsle ilgili 5. ay değerlendirmesinde çarpı ifadeler yer aldı. 

Prof. Dr. Feride Aksu Tanık, 623.766 kişinin karantina altına alındığını, 11 Ağustos 2020 itibarıyla Sağlık Bakanlığı verilerine göre hesaplanan aktif hasta sayısının ise 11.152 olduğunu söyledi. 

Tanık, Sağlık Bakanlığı’nın sonuçlarının hesaplanan aktif hasta sayısı ile karşılaştırıldığında, toplumda PCR testi ile tanı alanların 9.9 katı kadar aktif vaka bulunduğunu kaydetti.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "11 Mayıs tarihinde AVM’lerle başlayan, 1 Haziran’da hızlanan yeniden açılma sürecinin 3 ayı doldu. Basında takvim olarak 'birinci aşama 11 Mayıs, ikinci aşama 27 Mayıs-31 Ağustos, üçüncü aşama 1 Eylül-31 Aralık, dördüncü aşama –aşının bulunmasının beklendiği- 1 Ocak ve sonrası' şeklinde alan sürecin 2. aşamasının içinde bulunuyoruz. Bu süreçte 27’si hekim 53 sağlık çalışanı Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren tüm hekim ve sağlık çalışanlarını saygıyla anıyor, ailelerine, yakınlarına bir kez daha sabır diliyorum” dedi. 

Pro. Dr. Tanık da sağlık emekçilerinden ve yerelden yükselen çığlıklara kulak verilmesi gerektiğini kaydetti. 

Sağlık çalışanlarının tükenmekte olduğuna dikkat çeken Feride Aksu Tanık, sağlık çalışanlarının özlük haklarının geliştirilmesi ve Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının geride kalan yakınlarının yaşamlarının güvence altına alınması gerektiğini belirtti. 

Prof. Dr. Kayıhan Pala ise “Dünyada görülmemiş bir süre içerisinde 65 yaş üzeri yurttaşları eve kapatmanın ne tür sonuçlar verdiğini/vereceğini bilmiyoruz. Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunmuş ve bunun açıklanmasını istemiştik ama bugüne kadar bir yanıt olmadı. Eşit yurttaş olma bağlarını zedeleyecek yaklaşımlardan kaçınmak gerekir. 65 yaş üzerini eve kapatmaktansa çalışanlar dahil olmak üzere bütün yurttaşların kapanmasını düşünmek gerekebilir ama biz yeniden sadece 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın eve kapatılmasının doğru bir yaklaşım olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER