Türkiye çapında mutasyonlu virüs alarmı: İşte yeni önlemler

Sağlık Bakanlığı, mutasyonlu virüsün 76 şehirde 41 bin 552 kişide görüldüğünü açıklamıştı. Koronavirüs vakalarındaki artıştan sonra düğmeye basıldı

Türkiye çapında mutasyonlu virüs alarmı: İşte yeni önlemler

Türkiye'de koronavirüs vakaları tekrar yükselişe geçerken, mutasyonlu virüs de yurt geneline yayıldı.

Sağlık Bakanlığı, mutasyonlu virüsün 76 şehirde 41 bin 552 kişide görüldüğünü açıkladı.

Bu gelişmelerin ardından yeni önlenlemler de alındı. İşte madde madde o önlemler:

- Ziyaret ve toplanmaların önlenmesine yönelik mesajlar medya ve sosyal medya kanalları kullanılarak, camilerde hutbeler yoluyla, muhtarlar ve toplumdaki kanaat önderleri vasıtasıyla anlatılacak. 

- Kamusal alanların girişinde (Banka, PTT, market, pasaj, işhanı, AVM ve pazar gibi) içeride aynı anda bulunabilecek kişi sayısını gösteren tabela asılacak.

- Tüm kamusal alanlarda, işyerlerinde, toplu olarak bulunulan alanlara girişte HES kodu sorgulaması yapılacak. 

- Tüm kamu ve özel hastaneler pandemi hazırlık planlarını yeniden değerlendirecek. 

- Okullar denetlenecek. 

- Mahalle denetim ekiplerine ait ilçe planları ve çalışmaları değerlendirilecek ve mahalle atak hızı yüksek olan bölgelerde denetim sıklaştırılacak.

- Suriyeli misafirlerin yoğun olarak bulunduğu yerleşim yerlerinde vaka sayıları, sağlık kuruluşlarına başvuru ve alınan numune sayıları ve pozitiflik yüzdeleri ile ortalama temaslı sayıları yakından takip edilecek.

- İllerde virüste oluşabilecek yapısal değişikliklerin zamanında fark edilebilmesi amacıyla rastgele seçilen numunelerde mutasyonun tespitine yönelik analizin yapılması sağlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER