Türkiye'de denemeleri yapılan koronavirüs aşısında flaş gelişme

Türkiye'de denemeleri yapılan Çin'in Sinovac Biotech'in aşısı CoronaVac ile Brezilya'daki test sonuçlarından ilk açıklama geldi.

Türkiye'de denemeleri yapılan koronavirüs aşısında flaş gelişme

Çin'in Sinovac Biotech isimli şirketinin geliştirdiği CoronaVac isimli aşının ilk denemeleri Türkiye'nin yanı sıra bir çok ülkede denemeleri yapılmıştı. 

Kocaeli Üniversitesi'nde denemeleri devam eden aşının denemeleri Brezilya'da da 9 bin gönüllünün katılımıyla gerçekleşmişti. 

Brezilya Sao Paulo’daki Butantan Enstitüsü'nde elde edilen sonuçlara göre CoronaVac’ın kullanımının güvenliği olduğu belirlendi. 

Butantan Enstitüsü Direktörü Dimas Covas, “Aşının yapımının güvenli olduğunu tespit ettik. Fakat aşının etkili olup olmadığına dair sonuçları araştırmaya katılan 13.000 insanın tamamında denemeler tamamlanmadan paylaşmayacağız. İncelemeler devam ediyor. Aşının ciddi bir yan etkisi ortaya çıkmadı. Aşı olanların yüzde 20’si aşı dolayısıyla orta seviyede ağrı hissetti ve yüzde 15’i de ilk doz sonucunda baş ağrısı yaşadığını söyledi. Bu oran ikinci dozda yüzde 10’a düştü. Aşı olanların yüzde 5’inin midesinin bulandığı ve yorgun hissettiği tespit edilirken bu orandan çok daha azında kas ağrısı meydana geldiği anlaşıldı” ifadelerini kullandı.

Önceki gün kamuoyunun karşısına çıkan Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Cantürk de, “Biz Çin'den gelen aşıyı yapıyoruz. Burada da daha çok sağlık çalışanlarından gönüllüler var. Bir gruba normal serum bir gruba da aşı yapılıyor. Hastalarda herhangi bir semptomla karşılaşılmadı. Hiçbir yan etki görülmedi ve gayet sağlıklılar” demişti.

Prof. Dr. Cantürk, şu ana kadar 300 kişi üzerinde denemelerin yapıldığını söylerken hastanede 500 gönüllü üzerinde denemelerin devam edileceğini açıklamıştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER