Ürküten manzara: Onlarca mezar yeri koronavirüs için mi? Valilikten açıklama

Sosyal medyada bir kadının dolaşıma soktuğu videoda anlattıkları kısa sürede yayıldı. Kayınvalidesinin koronavirüsten öldüğünü ve bu mezarlığa defnedildiğini söyleyen kadın, ölümlerin gizlendiğini iddia etti. Valilik açıklama yaptı

Ürküten manzara: Onlarca mezar yeri koronavirüs için mi? Valilikten açıklama

Koronavirüs salgını tüm şiddetiyle sürerken sosyal medyada dolaşıma sokulan bir videoda anlatılanlar vatandaşların ürküttü.

Kazılmış onlarca mezarın görüldüğü videoda sesi duyulan kadın kayınvalidesinin koronavirüsten öldüğünü ve buraya defnedildiğini belirterek, ölümlerin çok fazla olduğunu, bu mezarların bu nedenle kazıldığını, hükümetin ölümleri gizlediğini ileri sürdü.

Daha sonra mezarların Gaziantep'te olduğu öğrenildi.

Bunun üzerine Gaziantep Valiliği bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

"Annesi vefat eden Saime D. isimli vatandaşımız Yeşilkent Mezarlığında daha önceden belediye tarafından hazırlanan sıra mezarları cep telefonuyla çekerek, bu mezarların koronavirüs vakalarından hayatını kaybedenler için hazırlandığı, vatandaşların kandırıldığı, ölüm vakalarının çok olduğu şeklinde şahsi yorumlarını sosyal medya hesabından yayınladığı görülmüştür.

Görüntüde yer verilen yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. 

Koronavirüs salgını nedeniyle toplumsal hassasiyetlerin yüksel olduğu bir dönemde vatandaşlarımız arasında yanlış bir algı oluşmaması açısından konuyla ilgili açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur. Saime D. isimli şahsın annesi olan 1932 doğumlu Emine D. rahatsızlanarak 25 Aralık Devlet Hastanesine 27 Mart tarihinde getirilmiş, kendisi acil müdahale esnasında kardiyopulmoner arreste girip yapılan tüm canlandırma işlemine rağmen 18.45’te vefat etmiştir. Söz konusu vatandaşımızdan muayene ve tetkikler esnasında tedbir amaçlı Kovid-19 enfeksiyonuna yönelik numune alınmış ve yapılan test henüz sonuçlanmadan vefat olayı gerçekleşmiştir.

Emine D’nin, şüpheli vaka olarak değerlendirilirken ölüm gerçekleştiği için ölüm raporuna "doğal ölüm" yazılmasına rağmen tedbiren koronavirüs hastası gibi işlem yapılıp, defin işleminin de alınan tedbirler eşliğinde gerçekleştirildiği belirtilmiştir.

Emine D’nin kızı olan Saime D. ise bu defin işleminin gerçekleştiği sırada bu videoyu çekerek yayınlamıştır. İki milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan ilimizde günlük 15 civarında vatandaşımız değişik sebeplerden vefat etmekte olup, görüntülerde yer alan kazılmış mezarlar koronavirüs vakaları için değil normal vefat eden ve aile mezarı olmayan vatandaşların toprağa verildiği sıra mezarlığının görüntüsüdür. Günlük defin işlemi yapılırken olumsuzluklarla karşılaşmamak için önceden mezarlar kazılarak hazır hale getirilmektedir. Bununla birlikte vefat etmeden önce kendisine koronavirüs testi yapılan Emine D. isimli vatandaşımızın testi de negatif çıkmıştır. Yani Emine D. koronavirüs hastası değildir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER