Yerli Kovid-19 aşısında Faz-1 çalışmaları tamamlandı: Yan etkisi var mı?

Erciyes Üniversitesi'nde koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşıda Faz-1 çalışmaları bugün itibarıyla tamamlandı. ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, "Ciddi hiçbir yan etki görülmedi. Her şey yolunda giderse inşallah bu ay sonuna kadar Faz-2'ye geçmeyi planlamaktayız" dedi.

Yerli Kovid-19 aşısında Faz-1 çalışmaları tamamlandı: Yan etkisi var mı?

ERÜ Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Kovid-19 aşı çalışmaları devam ediyor.

Yerli aşı adayları arasında yaygın uygulanmaya en yakın olan ve insan deneyleri sürdürülen aşının Faz-1 kapsamındaki ilk doz uygulaması kasım ayı başında 44 gönüllüye yapıldı.

Önemli bir yan etkiye rastlanmayan ilk doz uygulamasından sonra ikinci doz uygulaması da 26 Kasım'da başlandı.  Faz-1'in ikinci dozu da 44 gönüllüye uygulandı. İkinci dozun uygulanmasıyla bugün itibarıyla Faz-1 çalışmaları tamamlandı.

ERÜ Rektörü Mustafa Çalış, "Kovid-19'a karşı üniversitemiz tarafından geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen yerli aşımızın Faz-1 ikinci dozlaması bugün tamamlandı ve ciddi hiçbir yan etki görülmedi. Her şey yolunda giderse inşallah bu ay sonuna kadar Faz-2'ye geçmeyi planlamaktayız" dedi.

Öte yandan Faz-2 kapsamında 200 gönüllünün aşılanmasının planlandığı belirtildi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER