Yine mi kapanma? Türkiye'de vaka sayısı 70 bine dayandı, yeni önemler gündeme alındı: Yüzde 50 formülü!

Türkiye'de de dünyada olduğu gibi Omicron kaynaklı vaka sayılarının artması koronavirüs önlemlerini tekrar gündeme getirdi

Yine mi kapanma? Türkiye'de vaka sayısı 70 bine dayandı, yeni önemler gündeme alındı: Yüzde 50 formülü!

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de Omicron kaynaklı vaka sayıları rekor seviyeye ulaştı..

Buna göre, son 24 saatte 418 bin 823 Kovid-19 testi yapıldı, 68 bin 413 kişinin testi pozitif çıktı, 156 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı 25 bin 502 oldu.

Vaka sayılarındaki patlama yeni önlem kararlarının da masaya getirilmesine yol açtı.

Sabah gazetesinden Zübeyde Yalçın'ın haberine göre; rakamların daha da yükselmesi halinde alınacak önlemler, özellikle de okulların ve üniversitelerin durumu masaya yatırılıp bir yol haritası hazırlanmaya başlandı.

Edinilen son dakika bilgisine göre Sağlık sistemi ile ilgili şu anda bir sıkıntı yaşanmıyor ancak zorlanmaya başladığı anda ne tür uygulamalar yapılacağı ile ilgili bir yol haritası da hazırlanıyor.Yol haritasında adım adım neler yapılabileceğine ilişkin maddeler yer alıyor.

Üzerinde durulan önlemler, AVM, tiyatro, konser, restoran ve cafelerdeki denetimlerin sıklaştırılması, belli alanlara aşı kartı ya da PCR testi ile girilmesi. Duruma göre kapalı alanların kullanım kapasitesinin yüzde 50'ye düşürülmesi bulunuyor.

En önemli kararlar ise okullar ile üniversitelerde yaşanacak. Okullardaki vaka sayıları takip edilecek. Vakaların çok artması halinde bulaşın kesilmesi için Ocak ayı sonundaki iki haftalık ara tatilin öne çekilerek bir hafta uzatılması üzerinde duruluyor.
Üniversitelerde birçok öğrencinin finaller nedeniyle hasta olduğu halde test yaptırmadığı ve bulaşın çok arttığı belirtiliyor. Finaller sonra verilecek ara ile bu zincirin de kırılabileceği düşünülüyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER