Yurt dışından gelen vatandaşlar için 14 gün evde gözetim kuralı kalktı

Koronavirüs tedbirleKoronavirüsle mücadele kapsamında yurt dışından gelen vatandaşlar 14 gün süreyle evde gözetim altında bulunuyorlardı. Ancak bu kuralın kalktığı belirtildi. 

Yurt dışından gelen vatandaşlar için 14 gün evde gözetim kuralı kalktı

Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, sınır kapılarında ve yurt dışından gelen vatandaşlar için uygulanan sıkı tedbirler, normalleşme adımlarıyla kaldırılmaya başlandı.

Bu kapsamda her yıl yaz aylarında Avrupa ülkelerinden kara yoluyla Türkiye'ye gelen yurt dışındaki Türklerin kullandığı transit geçişler açılırken, vatandaşların izin dönemlerini ve seyahatlerini rahat yapmaları için birtakım çalışmalar da hayata geçiriliyor.

Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren, yaz aylarında memleket yoluna düşen vatandaşların Türkiye'ye geliş gidişlerindeki ihtiyaçlarını gidermek ve daha rahat seyahat etmelerini sağlamak için YTB tarafından başlatılan "Sıla Yolu Projesi"nin bu yıl yine gerçekleştirileceğini belirterek, şunları söyledi:

"Bu yaz Türkiye'ye gelecek yurt dışındaki vatandaşlarımız için izin sürelerini kısmayacak bir uygulama olacağını söylemiş, bu hafta Kapıkule'de mevcut uygulamaları da incelemiştik. Bu kapsamda, '14 Gün Evde Gözetim Uygulaması' kalktı. Bu yıl da yaz izin döneminde YTB olarak Memleket Yolu'na düşen vatandaşlarımızın yanında olacağız."
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER