TCMB'nin Haziran ayında başlattığı parasal sıkılaşma süreci, politika faizlerini yüzde 40'a yükseltmesiyle devam ediyor. Ancak, geçtiğimiz ay alınan artışın kredi kartı faizlerine yansıtılmaması, 1 Ocak 2024'te kredi kartı faizlerine toplu bir yansıma yaşanacağını gösteriyor.

Reuter ve AA Finans'ın PPK Beklenti Anketleri'ne göre ekonomi uzmanları, 21 Aralık tarihli PPK toplantısında 250 baz puanlık bir faiz artışı beklentisi içerisindeler. TCMB, geçen ayki toplantı özetinde parasal sıkılaşma sürecinde son aşamaya yaklaşıldığını belirterek, bu ayki toplantı için vites düşürme sinyali vermişti.

Araç sahiplerine kötü haber: Akaryakıt fiyatlarına zam geliyor! Araç sahiplerine kötü haber: Akaryakıt fiyatlarına zam geliyor!

Kredi kartı akdi faizleri, politika faizinin yüzde 8.5 seviyelerinden yüzde 40'a yükseltilmesiyle Haziran ayından bu yana üç katın üzerinde bir artış gösterdi. Şu anki yüzde 3.71 seviyelerindeki kart faizleri, 1 Ocak itibarıyla beklentilere göre yüzde 4.40'a yükselecek.

Kredi kartı borçları, ekstre tarihinde kesilen tutarın tamamını ödeyen kullanıcılar için herhangi bir faiz uygulaması olmaksızın kapatılabiliyor. Ancak yüksek enflasyon nedeniyle kart borçlarının tamamını ödemekte zorlanan vatandaşlar için alınacak faiz kararları zorlayıcı olabilir.

Editör: İrem Nur Kaya