Fahrettin Koca ile Mehmet Özhaseki’nin Sağlık Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevlerinden 'af istemesinin' yankıları sürerken; gazeteci İsmail Saymaz, Koca’nın görevden alınmasının perde arkasını anlattı. Halk TV programcısı gazeteci İsmail Saymaz Gündem Özel programında, Koca'nın yakın çevresi ile yaptığı görüşmeler sonucunda iki farklı gerekçe ile görevden alındığını öğrendiğini belirtirken, ayrılığın AK Parti içerisinde yaşanan rant hesaplaşmasına dayandığını belirtti.

Saymaz'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Fahrettin Koca'nın yakınlarının bana anlattığı bir neden şu. Biri zaten şehir hastaneleri için müteahhitlere aktarılan paranın kamuda kaldığı ve yatırımların Sağlık Bakanlığı bütçesi ile yapıldığı. Bu durumun hükümet üzerinde etki sahibi müteahhitleri rahatsız ettiğini söylüyorlar.

İkinci sebep ise, Koca döneminde mülakat ile adam alınmaması. Söyleniyor ki, herkes KPSS puanı neyse onunla geldi ve dolayısıyla teşkilatlar içeriye adam sokamadı. Bunun sıfır düzeyinde olduğuna ben inanmıyorum.

İzmir cayır cayır yanıyor. Evler boşaltılıyor insanlar kaçıyor İzmir cayır cayır yanıyor. Evler boşaltılıyor insanlar kaçıyor

Sağlık Bakanlığı, Menzil cemaatinin kalesi olarak biliniyor. Fahrettin Bey'i de çivi çiviyi söker diye getirdiler. Menzil'in ancak bu dilinden anlar, çivi çiviyi söker diyerek getirdiler. Şimdi eğer bu bilgi doğru olsaydı, İstanbul İl Sağlık Müdürü aile torpili ile Sağlık Bakanı olmazdı. Demek ki orada bulunmasının arka planında bunun bir etkisi vardı.

Sonuç olarak Koca'nın etrafındaki isimler, gitme nedenleri arasında mülakat yolu ile partiden adamların içeriye alınmasına engel olunmasını gösteriyorlar. Bu AK Parti'nin en önemli hastalıklarından ikisi.

Birincisi adam kayırmacılık, mülakat yoluyla KPSS'nin arkasından dolanıp ne kadar iş bilmez yandaş varsa kamuya doldurmak. Kendisine göre bunun önüne geçilmiş. İkincisi ise, zaten AKP üç temel rant alanı üzerinde yükseliyor. Biri inşaat biri enerji diğeri de maden. AK Parti'yi ayakta tutan en önemli kalemlerden biri inşaat ve deniliyor ki müteahhitleri buradan içeri sokmamış.

Fahrettin Koca gidiş konuşmasında bunlardan birinin altını çizdi ve vedalaşıp uğurladılar. Halbuki sormalılar."

Editör: İrem Nur Kaya