HAZRETİ İBRAHİM'İN DUASI...

HAZRETİ İBRAHİM'İN DUASI...

Allah tarafından Beytullah'ın bildirildikten sonra Hz. İbrahim, oğlu Hz. İsmail ile beraber, bir olan Allah'a adanan ilk mabed olarak Kabeyi inşa etmiştir.

Kendisinden, insanlar arasında haccı ilan etmesi ve Beytullah'ı temiz tutması istenmiş böylece bu kutsal mekan bütün müslümanlar için hac yeri ve kıble yapılmıştır. (Hac; 22/ 26-28).

Hz. İbrahim, Beytullah'ın bulunduğu Mekkenin emin bir şehir olmasını dilemiş, bölgeyi; '' Haram, ''KUTSAL) ilan ederek, burada kan dökülmesini dışarıda caiz olan bazı işlerin olmasını yasaklamıştır. Ayrıca Allah'a kendi neslinden itaatkar bir ümmet çıkarması ve onlara içlerinden bir peygamber göndermesi için dua etmiştir. (Bakara/ 2-128-129).

''Ben babam İbrahim'in duası, kardeşim İsa'nın  ve annemin rüyasıyım.'' sözüyle buna işaret eden Peygamberimiz, Hz. İbrahim'in duasına şükran nişanesi olarak mü'minlere namazlarında '' Salli ve Barik'' dualarını okumayı öğütlemiştir.

Hadis; İki kişiye gıpta edilir; Allah'ın verdiği malı hak yolunda harcamayı başaran kimse ve Allah'ın verdiği ilim ve hikmet ile yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına öğreten kimse'' .(Buhari)

Allah'ım! Beni önümden arkamdan sağımdan solumdan ve üstümden gelecek belalara karşı koru. (Ebu Davud)

Allah'ım! Bize rahmetinin lutfunun ve rızkının bereketlerinden bolca ihsan eyle. (Hakim Müstedrek)

Doğruluk gönle huzur verir; Yalan ise, insanın kalbinde endişeye ve ızdıraba sebep olur. (Tirmizi)

Geçmiş toplumların hastalığı size de bulaştı. Haset ve kin beslemek! İşte bunlar imanı kökten yok edicidir. (Tirmizi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER