Kültür Yolu Projesi, İstanbul'u turistler için cazibe merkezi haline getirecek

Beyoğlu Kültür Yolu Projesi, İstanbul'u turistler için cazibe merkezi haline getirecek. Türkiye'nin kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak, proje kapsamında çalışmalar devam ediyor.

Kültür Yolu Projesi, İstanbul'u turistler için cazibe merkezi haline getirecek

Galataport'tan başlayacak Beyoğlu Kültür Yolu, Galata Kulesi, Galata Mevlevihanesi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Narmanlıhan, Muammer Karaca Tiyatrosu, Garibaldi Salonu,Mısır Apartmanı, Atlas Sineması Müzesi, Grand Pera Emek Sahnesi gibi Beyoğlu'nun tarihi mekanlarından geçerek Taksim Cami, Atatürk Kültür Merkezi ve Kültür Sokağı ile sona erecek.

Galata'dan Taksim Meydanı'na uzanan bu güzergahın kalbi ve çekim merkezi ise İstiklal Caddesi olacak. Bir yıl içerisinde tamamlanması planlanan projeyle, Beyoğlu birçok etkinliğe ev sahipliği yaparken, yerli ve yabancı turistler için de cazibe merkezi haline gelecek.

BEYOĞLU KÜLTÜRÜN,SANATIN VE TÜRİZMİN MERKEZİ

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu'nun tarihten bu yana kültürün, sanatın ve turizmin merkezi olduğunu söyledi. Beyoğlu'nun tarih boyunca bütün medeniyetlerin ve kültürlerin kendilerini var ettikleri bir yer olduğunu vurguladı

GALATAPORT’TA SONA GELİNDİ

Projenin başlangıç noktası olan Galataport'ta çalışmaların sona yaklaşıldığını anlatan Yıldız, gelinen sürece ilişkin şu bilgileri verdi:

"Galata Kulesi'ndeki restorasyon çalışmaları tamamlandı ve müze olarak hizmete açıldı. Çevre düzenlemelerinin de tamamlanmasıyla Galata Meydanı bir kültür meydanı olacak. Yine Narmanlıhan restore edildi ve güzel bir aktivite alanı oluşturuldu. Ayrıca milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un son dönemini geçirdiği ve vefat ettiği Mısır Apartmanı'ndaki daire, Mehmet Akif Ersoy Müze Evi haline getirildi. Tarihi Emek Sineması'nın ardından Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi de restore edilerek kültür sanat faaliyetlerine başladı. İçerisinde 150 kişilik sinema salonu, 95 kişilik tiyatro ve 3 sergi salonu ile üst katta da çok amaçlı daha çok söyleşiler için kullanılan salonu ile hizmet veriyor."

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER