Neşet Ertaş'ın vasiyeti ortaya çıktı

Türkiye'nin en büyük halk ozanlarından Neşet Ertaş'ın vasiyeti ortaya çıktı

Neşet Ertaş'ın vasiyeti ortaya çıktı

Hayatı film olan Türkiye'nin en büyük halk ozanlarından, Abdallık geleneğinin son temsilcisi Neşet Ertaş'ın vasiyeti ortaya çıktı.

Dijital Sanatlar Yapımevi, yazar Prof. Dr. Erol Parlak’ın aynı isimli kitabından uyarlanan ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ filmi için çalışmalara başlamış, filmin fragmanı da geçen aylarda izleyiciyle buluşmuştu. 

Ancak sanatçının ailesi tarafından açılan dava ile çekimlere sete çıkılamadan ara verilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 16. Hukuk Dairesi’nde görülen dava Dijital Sanatlar lehine sonuçlandı. Kararda, sansür sonucu doğuracak şekilde yasaklama yapılamaz bilgisi yer aldı.

Bir televizyon kanalının arşivinden gün yüzüne çıkan söyleşiye dayanarak verilen kararla yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği filmin gösterime girmesinde bir engel kalmadı.

Mahkemede delil olarak sunulan Nefise Karatay’ın ‘Afiş’ programında Neşet Ertaş, bu kitapla gelecek nesle birikimini aktarmak istediğini söylemişti.

Ertaş, kitapla ilgili soruya şu yanıtı vermişti: 

“Sayın Erol Parlak, 15 sene evvel bana geldi ve ‘Kitap çıkartalım’ dedi. Ben de ona, ‘Benim çalıp söylediğim gibi türkülerimin notalarını yazarsan, evet derim’ dedim, o da kabul etti. Türkülerimin tamamını, şiirlerimin tamamını bu kitapta birleştirip gelecek nesle bırakmak istiyoruz.”

Neşet Ertaş’ın ailesi, Prof. Dr. Erol Parlak'ın kitabının babalarının isteği dışında yazıldığını iddia etmiş, filmin çekimlerinin durdurulması yönünde mahkemeye başvurmuştu. 
Aile, basına yaptığı açıklamada Neşet Ertaş hayattayken defalarca bu tip tekliflerin geldiğini ancak sanatçının bu konuya asla izin vermediğini belirtmişti.

Ancak kitabın Neşet Ertaş'ın onayıyla yazıldığı ortaya çıkmış oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER