Sanatçı Nilay Yeşiltepe öldü: Nilay Yeşiltepe kimdir?

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı, Uluslararası İstanbul Bale Yarışması kurucusu Nilay Yeşiltepe hayatını kaybetti. Nilay Yeşiltepe kimdir?

Sanatçı Nilay Yeşiltepe öldü: Nilay Yeşiltepe kimdir?

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı, Uluslararası İstanbul Bale Yarışması kurucusu Nilay Yeşiltepe yaşama gözlerini yumdu.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nden Yeşiltepe'nin geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybettiği açıklaması yapıldı.

Nilay Yeşiltepe kimdir?


- Profesyonel kariyerine Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuvarı, Bale Anasanat Dalı Bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde dansçı olarak başladı.

- İstanbul, Paris ve Avrupa ülkelerinin tanınan sahnelerinde yer buldu.  "Kuğu Gölü", "Giselle", "Uyuyan Güzel", "Don Kişot", "Copplia", "La Fille mal Gardee", "1001 Gece", "Paquita", "Les Sylphides", "La Bayadere", "Şehrazad" ve "Mavi Tuna" gibi eserlerde de dans etti.

- İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde yıldız dansçı eğitmeni, sahnelenen eserlerin sorumlu eğitmeni, Dış ve Halkla İlişkiler Koordinatörü, sonrasında da İstanbul Devlet Opera ve Balesi müdür özel danışmanı olarak görev aldı.

- 2008'de "Uluslararası İstanbul Bale Yarışması"nın kurucusu oldu.

- İstanbul Uluslararası Bale Yarışması ve Festivali’nin Sanat Yönetmeni sıfatıyla Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesindeki görevine devam ediyordu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER