ŞEYH SADİ ŞİRAZİDEN HİKAYE...

ŞEYH SADİ ŞİRAZİDEN HİKAYE...

Bir gün bağdad da  duası kabul olan  bir derviş zuhur etti. Haccacı Zalim haber alarak onu yanına çağırdı ve dedi ki; '' Benim hakkımda hayırlı bir dua et'' .

Derviş; '' Ya Rabbi Bu adamın canını al'' diye diye dua etti. Haccac; Allah aşkına bu nasıl duadır? diye sorunca derviş ona şu cevabı verdi;

'' Bu hem senin hakkında hemde bütün müslümanlar için hayırlı bir duadır.'' 

Mesnevi: Ey elinin altındakileri inciten iktidar sahibi adam! Bu hal bakalım ne kadar sürer? Hükümranlık senin nene lazım? Halka zulüm edeceğine ölmek daha iyidir''.

HİKAYE: Zalim padişahlardan biri, iyi bir dindar bir insana sormuş; İbadetlerden, hangisi daha fazla önemlidir ve insana daha çok sevap kazandırır?

Dindar adam şu cevabı vermiş; '' Senin için yarım gün, ta öğleye kadar uyumak daha hayırlı ve sevaptır.Çünkü uykuda olduğun bu müddet zarfında ahaliye zulüm ve eziyetin olmaz.'' 

KIT'A; Bir zalimi günün yarısına kadar uyuyor gördüm. Dedim ki; Bu herif bir fitnedir. İyi ki uyuyor''. Uykusu uyanıklığından daha hayırlıdır.

Hikaye: İşittiğime göre padişahlardan biri, bir gece sabaha kadar içki içmiş. Son derece sarhoş bir halde şöyle diyor: 

'' Dünyada bizim için şu dakikadan  daha hoş bir an yoktur. Çünkü  ne iyi bir şeyi düşünüyoruz ne de fena bir şeyi ve kimseden de bir kaygımız yok''. 

Nesir: O gün, günlerden soğuk bir kış günü imiş. Dışarıda çıplak bir derviş de yatıyormuş. Sarhoş, padişahın bu sözünü işitir işitmez şöyle demiş: '' Evet doğru. Dünyada kimse senin bu ikbal ve saadetinde değildir. Dünyada senin nail olduğun bu saadet kimsede yoktur ve kimseden kaygıda yoktur. İyi ama, bizim için de  tasalanmaz mısın?.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER