Türkiye'nin Kültür Atlası kitabı içerdiği iğrenç iftiralardan dolayı toplatıldı

Batmanlılar hakkında ağır iftira ve hakaretler içerdiği gerekçesiyle büyük tepki toplayan Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarında çıkan Türkiye'nin Kültür Atlası kitabının satışı kaldırılarak toplatıldı

Türkiye'nin Kültür Atlası kitabı içerdiği iğrenç iftiralardan dolayı toplatıldı

Türkiye İş Bankası Yayınlarından çıkan Türkiye'nin Kültür Atlası adlı kitap Batman'daki kadınların yüzde 50'sinin işkence gördüğü ve her 5 çocuktan birisinin aile içinde ensest ilişkiye maruz kaldığı gibi ağır iftira ve iğrenç hakaretler yer aldı. Batman Barosuna ait olduğu iddia edilen sözde bir raporun referans alındığı kitap, baro ve tüm kesimden büyük tepki gördü.

Kitap satıştan kaldırıldı

Batman Barosu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu kitapla hukuki süreç başlatılacağını bildirdi.  Gelen tepkilerin ardından Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü özür mesajı yolladı ve kitabın satıştan kaldırılarak toplatıldığını söyledi. 

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan tarafından gönderilen özür mesajında şu ifadelere yer verildi:

"Batman Barosu ve saygıdeğer Başkanı Abdülhamit Çakan, yeni yayınladığımız Türkiye'nin Kültür Atlası adlı kitapta geçen asılsız bir cümle nedeniyle Batmanlıları ve Batman Barosu'nu hiç istemeyerek de olsa rencide ettiğimiz için özür dileriz. Kitapta geçen bu talihsiz ifadeden dolayı büyük bir üzüntü duyuyoruz. Batman Barosu'nun bu çok haklı tepkisi bizi hemen harekete geçirdi ve sözü geçen kitap satıştan kaldırıldı ve toplatıldı. Bugüne kadarki yayın çizgimize yakışmayan, en hassas olduğumuz konulardan birisine dair bu dayanıksız ifadeyi yayınladığımız için, Baro Başkanı sıfatınızla, nezdinizde tüm Batmanlılardan ve Baronuz mensuplarından samimi özrümüzün kabulünü şahsım ve kurumum adına istirham ederim."

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER