Yeşilçam'ın acı günü! Aytekin Çakmakçı hayatını kaybetti

Yeşilçam'ın unutulmaz filmlerinden Işıklar Sönmesin, Muhsin Bey ve Arabesk'e imza atan görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı 71 yaşında hayatını kaybetti.

Yeşilçam'ın acı günü! Aytekin Çakmakçı hayatını kaybetti

Yeşilçam'ın efsane görüntü yönetmenlerinden Aytekin Çakmakçı, hayatını kaybetti. 

Gece yarısı kalp krizi geçiren Çakmakçı, kaldırıldığı Fatih Devlet Hastanesi'nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Çakmakçı bugün Bahçecik Mezarlığı'nda defnedilecek.

AYTEKİN ÇAKMAKÇI KİMDİR?

Aytekin Çakmakçı, 10 Ağustos 1949'da Trabzon'da dünyaya geldi. Döneminin sevilen televizyon dizileri Baba Evi, Şehnaz Tango, Yeni Hayat, Deniz Gurbetçileri, Bizim Ev, Yaprak Dökümü gibi dizilerde görüntü yönetmenliği yaptı.Yılanların Öcü filmindeki görüntü yönetmenliği ile 23. Antalya Film Şenliği'nde "En İyi Görüntü Yönetmeni" ödülüne layık görüldü. 3-4 sene boyunca Marmara Üniversitesi sinema ve televizyon bölümünde görüntü ve stüdyo teknikleri gibi derslere öğretim üyesi olarak girmiştir. 2009 senesinde buradaki görevini bıraktı.Burada kamera, ses ve ışık teknikleri üzerine kurs vermiş olup ayrıca AB projesi olan Nitelikli Radyo TV Teknikerleri ve kamera asistanları kurslarında Trabzon Belediyesi adına öğretici öğretmenlik yaptı.2013 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 31. İstanbul Film Festivali'nde 'Sinema Onur Ödülü'ne layık görüldü.2019 yılında anılarını yazdığı kitabı "Güneşe Lamba Yakan Adam" yayımlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER