Kuzey Denizi’nde 266 yolcu ve 131 mürettebatın bulunduğu Norveçli bir şirkete ait yolcu gemisinin kaptan köşküne dalga vurdu. Camlarının kırılıp suyun içeri girmesiyle birlikte navigasyon ve radar sistemi bozuldu.Dalganın vurmasıyla kaptan köşkünün camlarının kırılıp suyun içeri girmesi sonucu seyir halindeki geminin elektrik sistemi arızalandı.

Danimarka Ortak Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, gemideki 266 yolcu ve 131 mürettebatın güvende olduğu belirtilirken, gemide elektrik olmadığı ancak ana motorun çalıştığı, navigasyon ve radar sisteminin ise çalışmadığı da  bildirildi.

Geminin işletmecisi Hurtigruten Group’a bağlı HX şirketi tarafından yapılan açıklamada, mürettebatın güvenlik kontrollerini gerçekleştirdiği ve teknik değerlendirmelerin sürdüğü aktarıldı.Kurtarma merkezinin geminin limana çekilmesi için römorkör göndereceği belirtildi.

Danimarka Meteoroloji Enstitüsü ise bölgede dün gece saatlerinde fırtına etkili olduğunu, şiddetli rüzgarların bugün devam edeceğini açıkladı.
 

Editör: Nehir Durdağı