Kuzey Kore çok sayıda füze denemesi gerçekleştirmesiyle ve düşmanlarına gözdağı veren askeri tatbikatlarıyla adından sıkça söz ettiren bir ülke konumunda. Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki artarak devam eden gerilim çok farklı bir boyuta ulaşarak "Çöp" savaşına döndü. Kuzey Kore, Güney Kore'ye balonlarla çok sayıda propaganda afişinin yanı sıra çöp gönderdi.

SEUL YÖNETİMİNDEN HALKA "DİKKATLİ OLUN" ÇAĞRISI

Güney Kore ordusu Çarşamba günü halkı, "Pis atık ve çöp içerdiği" gerekçesiyle beyaz balonlara ve onlara bağlı plastik torbalara dokunmamaları konusunda uyardı. Kuzey Kore Savunma Bakan Yardımcısı Kim Kang Il Pazar günü devlet medyasına yaptığı açıklamada, "Çöp ve pislik yığınları yakında sınır bölgelerine ve Güney Kore'nin iç kısımlarına dağılacak ve bunları kaldırmak için ne kadar çaba sarf edilmesi gerektiği doğrudan tecrübe edilecek" dedi.

İsrail ordusu bir skandala daha imza attı: Dünya bu görüntüleri konuşuyor İsrail ordusu bir skandala daha imza attı: Dünya bu görüntüleri konuşuyor

TANIMLANAMAYAN CİSİMLERİN İHBAR EDİLMESİNİ İSTEDİLER

Güney Koreli yetkililer, Salı günü geç saatlerde halka Seul'ün kuzeyinde ve sınır bölgesinde yaşayanların açık hava faaliyetlerinden kaçınmalarını istedi. Ayrıca halktan "Tanımlanamayan bir cisim" görmeleri halinde en yakın askeri üsse ya da polis karakoluna bildirmeleri istendi.

DIŞKI ÇIKAN BALONLAR İÇİN KINAMA YAYINLADILAR

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda, beyaz yarı saydam balonlara iple bağlanmış ve içinde tuvalet kağıdı, toprak ve pil bulunan torbalar görülüyor. Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı "Düşen balonlardan bazılarının koyu rengi ve kokusundan dışkı olduğu anlaşılan bir şey taşıdığını" bildirdi.

Güney Kore ordusu bu eylemin "Uluslararası hukukun açık bir ihlali" olduğunu söyledi ve kınadı. Ordu, "Halkımızın güvenliğini ciddi şekilde tehdit edilmekte. Balonlar nedeniyle meydana geleceklerden tamamen Kuzey Kore sorumludur. Kuzey Kore'yi bu insanlık dışı ve kaba eylemi derhal durdurması için sert bir şekilde uyarıyoruz" dedi.

Editör: İrem Nur Kaya