İsrail ordusu, bir subayın Lübnan sınırında tanksavar ateşi sonucu öldüğünü duyurdu. İsrail, karşılıklı saldırıların olduğu Lübnan sınırındaki köyleri boşaltma planını uygulamaya başladı.

İsrail-Filistin çatışmasının 10'uncu gününde, İsrail-Lübnan sınırındaki gerilim de sürüyor. İsrail, Lübnan sınırında tanksavar ateşi sonucu bir subayın öldüğünü açıkladı.

Brent petrolün varil fiyatı ne kadar oldu? İşte detaylar Brent petrolün varil fiyatı ne kadar oldu? İşte detaylar

Yedioth Aharonoth gazetesinden aktarıldığına göre, ordu, 24 yaşındaki Teğmen Zvi Granot'un Nurit bölgesinde tanksavar ateşi sonucu yaşamını yitirdi.

Lübnan Hizbullah'ı, dün yaptığı açıklamada, Lübnan'ın güney sınırında İsrail'e ait iki tankın güdümlü tanksavar füzeleriyle vurulduğunu beş askeri noktaya silahlı saldırı düzenlendiğini duyurarak saldırıda 'bazı İsrail askerlerinin öldüğü, bazılarının yaralandığı' aktarılmıştı.

İsrail, sınırdaki köyleri boşaltıyor

Reuters haber ajansının belirttğine göre, İsrail ordusu, Lübnan sınırındaki köyleri boşaltma planını da uygulamaya geçirdi. Plana göre, Lübnan sınırının 2 kilometrelik bölümünde yer alan 28 İsrail köyünde yaşayanlar tahliye edilecek.

Sınırdaki köylerden Shtula, 15 Ekim Pazar günü Lübnan Hizbullahı'nın füze saldırısında vurulmuş, İsrail medyası saldırıda bir sivilin yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşmıştı.

İsrail, Lübnan'ın güneyini vurdu

Lübnan haber ajansı NNA'ya göre, İsrail ordusu Lübnan'ın güneyindeki hedefleri de silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve helikopterlerle vurdu.

 İsrail ordusu, Lübnan'ın Keferkila beldesinin batısında yer alan El-Avida Tepesi'ni SİHA ile bombaladı. Saldırıda can kaybı yaşanmadı. Güneydeki Cebel Balat bölgesi ile 'Batı Şeridi' de İsrail helikopterleri tarafından hedef alındı.

Editör: Nehir Durdağı