Şarkıcı Ahmet Özhan tarikat şeyhi oldu: Ahmet Özhan kimdir?

Ses sanatçısı Ahmet Özhan, hayatını kaybeden Ömer Tuğrul İnançer’in yerine, Cerrahi tarikatının yeni şeyhi oldu. Ahmet Özhan kimdir?

Şarkıcı Ahmet Özhan tarikat şeyhi oldu: Ahmet Özhan kimdir?

Cerrahi tarikatının şeyhi Ömer Tuğrul İnançer 76 yaşında hayatını kaybetmiş, 5 Eylül'de de toprağa verilmişti. 

İnançer hayatını kaybedince yerine kimi geleceği merak konusuydu.

Sorunun yanıtı, İnsicam dergisinin genel yayın yönetmeni Mustafa Özel tarafından açıklığa kavuşturuldu. Özel, tarikatının yeni postnişinin (şeyhi) Türk Sanat Müziği sanatçısı Ahmet Özhan olduğunu duyurdu.

17 yaşından beri Cerrahi tarikatına mensup olan Özhan, İnançer’in olmadığı günlerde meşkleri yönetiyordu. 

İnançer ile 17 yaşındayken Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde tanıştığını söyleyen Ahmet Özhan bir röportajında, ilk andan itibaren ‘Hakk'a göçeceği zamana kadar’ hiç ayrılmadıklarını ifade etmişti.

AHMET ÖZHAN KİMDİR?

26 Ağustos 1950'de Şanlıurfa'da doğan Ahmet Özhan, 1960'lı yılların sonlarında İstanbul Belediye Konservatuvarı ve Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde müzik eğitimini tamamladı. Özhan'ın ilk profesyonel sahne deneyimi 1968 yılında Bebek Belediye Gazinosu'nda oldu. Özhan 1970'li ve 1980'li yılların popüler Türk müziği yorumcusu olarak tanındı.

İlerleyen yıllarda plak çalışmalarının yanı sıra, sinema filmleri, televizyon dizi ve konserleri, radyo çalışmaları ile çeşitli televizyon kanallarının müzik programlarında solist ve sunucu olarak görev aldı. Birçok 45'lik, plak, kaset ve CD çalışmaları bulunan Ahmet Özhan, popüler ve klasik Türk müziğinin yanı sıra, 80'li yılların başından itibaren tasavvuf müziği çalışmalarına yöneldi.

1981-1991 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu'nda ses sanatçısı olarak görev yapan Ahmet Özhan, 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun kuruluşunda yer aldı. 1998 yılında “devlet sanatçısı” ünvânı alan Özhan, Mevlâna'yı anmak için Konya'da düzenlenen Şeb-i Aruz törenlerinede konuk sanatçı olarak katılIyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2022, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER