Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni hükümet kabinesini cumartesi günü akşam saat 22.00'de açıklayacak. Peki kabinede kimler yer alacak? Mehmet Şimşek görevi kabul etti mi?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde yaşanan gelişmeleri aktardı. Selvi'nin bugünkü yazısından bir bölüm şöyle:

AK Parti MYK’da Numan Kurtulmuş, komisyonlardaki kritik denge nedeniyle milletvekillerinin istifa ettirilmemesi yönünde bir değerlendirme yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, “En fazla 2-3 kişi olur” demişti. Bunun üzerine en az 3 en fazla 4 bakanın kabinede yer alacağı düşünülmüştü. Hatta benim de isimlerini yazdığım bakanların devam edeceği kanaati oluşmuştu. Cumhurbaşkanı kabine toplantısında bakanlara yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etmiş, “Meclis’te komisyonlardaki kritik riskten dolayı milletvekillerinin istifası söz konusu olmayacak. Yeni arkadaşlarla çalışmaya devam edeceğiz” demiş.

BAKAN NASIL ANLAMIŞ

Milletvekilleri bu konuşmayı hiçbir bakanın yeni kabinede yer almayacağı şeklinde değerlendirmiş. Cumhurbaşkanı yeni kabine kurup onlarla devam edecek diye düşünmüşler. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, siyasi tecrübesine yakışan bir konuşma yapmış. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şimdiye kadar verdiği görevler nedeniyle teşekkür etmiş.

Kabine ile ilgili yayınlanan listelere itibar etmeyin. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan başka kimse bilmiyor. Erdoğan da görüşmeler yapıyor, istişarelerde bulunuyor. Belli ki sonunda bir karar verecek. Yepyeni bir kabine olacak. Eski bakanlardan hiçbiri yeni kabinede yer almayacak diyen de var, son anda birkaç ismi kabineye alır diyen de.

YENİ SİYASİ KADRO

Önce AK Parti kulislerindeki havayı aktarayım. Erdoğan, üç dönem kuralını uygulayıp milletvekillerinin yüzde 65’ini yenilemişti. Kabinenin de yeni isimlerden kurulacağı ortaya çıktı. Bu durumda Erdoğan 21 yılın ardından partisini yeniliyor. Yeni bir siyasi kadro ile yoluna devam ediyor. Aynen 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra olduğu gibi Türkiye’nin önüne yeni bir siyasi kadro çıkarıyor, yeni bir siyaset geliştiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kökü mazide ati” sözünü çok sever. AK Parti’nin kökü mazide kalıyor ama yeni kadrolarla geleceğe yürüyor. Erdoğan bu yenilikleri yaparak 21 yıldır seçimleri kazanıyor. O nedenle Erdoğan’ı izlemekte yarar var.

EKONOMİ YÖNETİMİ MEHMET ŞİMŞEK’TE

Bu kabinede en önemli koltuklardan biri ekonomi yönetimiydi. Yerli, yabancı yatırımcı Mehmet Şimşek ekonomi yönetimini üstlenecek mi diye soruyordu. Mehmet Şimşek dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la iki kez görüştü ve sonunda ekonomi yönetimini üstlenmeye karar verdi.

Rahatça ekonomi yönetimi Mehmet Şimşek’te diyebiliriz. Bu seçimlerde AK Parti’yi en çok ekonomi zorladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonominin başına Mehmet Şimşek’i getirerek çok önemli bir adım attı. Mehmet Şimşek’in ismi piyasalara moral oldu. Çünkü nasıl bir ekonomi modeli uygulanacağı önemliydi. Mehmet Şimşek’in reel ekonominin gereklerini yerine getireceği konusunda bir güven var. Geçmişte ekonomi yönetimindeki tercihleri piyasa dostu tercihlerdi. İç ve dış piyasalarda kendisine karşı büyük bir güven oluşmuştu. Şimşek’in Merkez Bankası yönetimi ve faiz konusunda güvenceye ihtiyacı vardı. Dün iki kez bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan o güvenceyi aldıktan sonra ekonomi yönetimini üstlenmeyi kabul etti.

Editör: Grlyrtts