SSK ve Bağ Kur emeklileri ne kadar zam alacak? Emekli ve memur emeklilerine refah payı verilecek mi?

SGK Başuzmanı İsa Karakaş, kuruşu kuruşuna yaptığı hesapları TGRT'de katıldığı canlı yayında açıkladı.

Karakaş'ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

Emekli ve asgari ücret zammı da masadaydı: Mehmet Şimşek'le anlaşma sağlayamadık. Israrlılar Emekli ve asgari ücret zammı da masadaydı: Mehmet Şimşek'le anlaşma sağlayamadık. Israrlılar

- SSK ve Bağ-Kurluların gelecek olan zammını yüzde 25,75 olarak hesapladım. 

- Bizim aldığımız kulis bilgilerine göre, memura bir kuruş bile refah payı olmayacak. Bununla ilgili çok katı bir tutum olduğu duyumunu aldık. Yani dolayısıyla memurlara toplu sözleşmedeki yüzde 10’luk ve enflasyon farkını eklediğimiz zaman yüzde 20’nin üzerinde bir zam gelecek. Onun dışında ayrıca bir şey yok. 

- Bize söz verildi, devlet sözü ve dolayısıyla seyyanen zammın verilmesi zorunlu. Bu arada memur sendikaları da dile getirmeye başladı. Çünkü memur emeklilerinin durumu o kadar vahim oldu ki biz memur emeklerini konuşurken aslında memurları da konuşuyoruz. Yarın memurlar da aynı duruma düşecek %70'lerden yüzde 40'lara düştüler.

- Dolayısıyla benim kulis bilgisiyle birlikte şunu söyleyebiliriz, şu anda en düşük memur emeklisinin maaşı benim yaptığım hesaplamaya göre refah payı hariç eşitleme hariç seyyanen zam hariç 17.715 TL civarında. 

- Seyyanen zam verilirse en düşük memur emeklisi maaşı 32.835 TL çıkacak.

- Peki seyyanen zam verilecek mi? Çünkü memur emekleri ısrarla "Seyyanen zam bizim hakkımız yasal hakkımız bunun verilmesi gerekiyor" diyorlar ama şunu söyleyeyim, çok net bir şekilde söyleyeyim, değerli memur arkadaşlar temmuz ayında seyyanen zam yok.

Editör: Gürel Yurttaş