Meteoroloji'den yapılan uyarıların ardından tüm yurtta sıcaklıklar ani şekilde düştü. Meteoroloji, çok sayıda ilimiz için sarı kodlu alarm verirken İstanbul'da beklenen yılın ilk kar yağışı etkili oldu.

Meteoroloji, AKOM ve İstanbul Valiliği'nden yapılan uyarıların ardından saat 11:00 itibarıyla İstanbul'da beklenen kar yağışı Beylikdüzü, Çatalca, Bağcılarda etkisini göstermeye başladı.

İzlan'da üzerinden gelen soğuk havanın etkisine giren İstanbul'da hava sıcaklığı 10 derece birden düştü.
11.50 sularında ise il genelinde kar yağışı etkisini şiddetini arttırdı. Trafik yoğunluğu yüzde 60'ı geçti.
İl genelinde hafta boyunca kuzey ve yüksek kesimlerde karla karışık yağışın etkili olması bekleniyor. 

M E T E R O L O J İ2

Fırtına etkili

Kuzey ve kuzey doğu yönlerinde zaman zaman fırtına şeklinde şiddetli rüzgar da var. 

Yurdun diğer kesimleri de soğuk ve yağışlı havanın etkisinde. Yurdun büyük bir bölümünde sağanak, iç ve yüksek kesimlerde ise karla karışık yağmur etkili oluyor.

8 ile sarı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden (MGM) salı günü için 18 kente sarı uyarı geldi.

Sarı uyarı verilen iller Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Edirne, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Tekirdağ, Yalova olarak sıralandı.

AKOM'dan İstanbul'a uyarı

AKOM'dan yapılan açıklamada, İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi genelinin soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği belirtildi.

Açıklamada, hafta boyunca görülecek yağışların şehrin kuzey ve yüksek bölgelerinde karla karışık yağmur ve zaman zaman kar şeklinde etkili olmasının beklendiği aktarıldı.

Hava sıcaklıklarının 16 Ocak'a kadar mevsim normallerinin 2 ila 5 derece altında seyretmesinin tahmin edildiği vurgulanan açıklamada, sıcaklıkların 17-25 Ocak arasında ise mevsim normalleri civarında seyretmesinin öngörüldüğü duyuruldu.

İstanbul Valiliği uyardı

İstanbul Valiliği sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda İstanbul'da etkili olacak fırtınaya karşı uyardı.

Meteoroloji'den alınan bilgilere göre yapılan uyarıda "İstanbul'da rüzgarın, yarın (Salı) sabah saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (50-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor." ifadeleri kullanıldı.

M E T E R O L O J İ

Kuvvetli kar yağışı

Çanakkale merkez ve doğu ilçelerinde görülecek olan yağışların sabah saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kuvvetli kar yağışına (5-20 santimetre) dönüşmesi bekleniyor.

Yurdun batı kesimlerinde görülecek yağışlar Muğla çevreleri, İzmir ve Manisa'nın kuzey ve batı, Balıkesir'in güney ve batısı ile Aydın'ın kıyı ilçelerinde kuvvetli, Muğla'nın kıyı kesimlerinde yer yer çok kuvvetli olacak, yağışlar akşam saatlerinden sonra sıcaklıkların düşmesiyle birlikte Manisa ve Balıkesir'in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek.

Vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, buzlanma ve don, tipi, kuvvetli rüzgar, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

Editör: Nehir Durdağı