Muğla'nın Milas ilçesinin İkizköy köyünde termik santrallere kömür temin etmek için maden ocağı açılacağı gerekçesiyle şirket tarafından mahkeme süreci bitmemesine rağmen dün 17 tane asırlık zeytin ağacı sökülmüştü.

700 dönüm ormanlık ve 300 dönüme yakın zeytinliğin maden ocağı için katledilmesine izin vermemek için yaklaşık 320 gündür Akbelen ormanlarında çadır nöbeti tutan köylüler ve çevreciler dün iş makinaları ile sökülen asırlık zeytin ağaçları bölgesinde sert tepki göstermiş, iki kişi gözaltına alınmıştı.

Jandarma tarafından gözaltına alınan ve V.Ç. ve N.A.K. serbest bırakılırken, şirket yetkilileri bugün yaptıkları açıklamada, dün sökülen asırlık zeytin ağaçlarının bugün söküldükleri yerlere dikileceğini bildirdiler. 

İkizköy Çevre Platformu sözcüsü Necla Işık “Yetkililere zeytinlere dokunmamalarını davaların devam ettiğini söyledik, onlar da bugün dün sökülen asırlık zeytin ağaçlarını söktükleri yere dikeceklerini söylediler, gelişmeleri yakından takip ediyoruz” bununla ilgili önümüzdeki saatlerde basın açıklaması yapacağız” diye konuştu.

İkizköy Akbelen ormanları bitişiğinde bulunan zeytinlik alanda köylüler, çevreciler, avukatlar ve jandarmanın bölgede gerginliğin artmaması için bekleyişleri sürüyor.