Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in A Haber Canlı yayınında, özel kurslarda görev yapan öğretmenler hakkındaki ifadelerine tepki yağdı.

Bakan Tekin söz konusu yayında şu ifadeleri kullanmıştı: Kurslardaki öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu, herhangi bir sınava girip başarılı olmuş değiller. Benim öğretmenimin girdiği KPSS sınavında başarılı olamadığı için orada öğretmenlik yapıyor. 12 yıl boyunca biz çocuğu eğitiyoruz. 12 yıl içerisinde belki 6-7 ay çocuk dershaneye gidiyor. Gittiği zaman ‘Bizim öğrencimiz kazandı’ diyor. Benim 12 yıllık öğretmenimin emeğini resmen gasp ediyor.

Burada böyle bir kitle, yapı var. Dolayısıyla biz, özel ders, dershaneler tartışmalarını yaparken aslında bir Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki okulların itibarını, öğretmenlerin itibarını ve verilen eğitimin itibarını onore etmek için bu sürecin içerisinde yürüdük. Biz, Milli Eğitim Bakanlığı olarak şunda çok iddialıyız; Milli Eğitim Bakanlığı’nda verilen eğitim, Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitim veren öğretmen arkadaşlarımız, Milli Eğitim Bakanlığı’nın dağıttığı materyal ve ders kitapları, kesinlikle öğrencilerimizin ilave ders almasını gerektirmeyecek nitelikte, bu bir. İkincisi; sınavları zaten biz organize ediyoruz, yani kamu organize ediyor. Dolayısıyla biz, her iki kademede de çocuklarımız için sunulan sınavların, soruların bizim müfredatımızdaki yerini zaten analiz ediyoruz.

Velilere çağrım şu; devletin size sunduğu imkanları iyi değerlendirin. Boşu boşuna, ne olduğu belli olmayan, merdiven altında eğitim yaptığı iddia edilen yerlere çocuklarınız teslim etmeyin, paranız da cebinizde kalsın.

ŞERİAT SÖZLERİ GÜNDEM OLDU

Programın sunucusu Altınok, 'Göreve geldiğiniz günde size iki eleştiri yapıldı. Bir tanesi 'Şeriatın kitabını yazmış' söylemiydi' dedi. Tekin'in 'Şeriat, Meşruiyet ve Meşrutiyet' kitabını gösteren sunucu, Tekin'e 'Bu kitapta şeriatı mı övüyorsunuz' sorusunu yöneltti.

Tekin, sunucunun sorusuna 'Keşke şeriatı övecek kadar bilgim olsa veya şeriatla ilgili böyle bir kitap yazabilecek bir bilgim olsa' diyerek cevap verdi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, dün katıldığı canlı yayında karma eğitim hakkında da konuştu. Tekin, kız okulları kurmanın, kız çocuklarının okula gönderilmemesini engelleyecek bir çözüm olabileceğini belirtti.

"KIZ OKULLARI DA AÇABİLMELİYİZ"

Tekin, şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi benim Milli Eğitim olarak birincil hedefim ne? Kız çocuklarının okullaşması sağlamaktı. O zaman veliyi ikna etmek için biz, gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz, veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli, isterse erkeklerin gittiği okullara gönderebilmeli."

Editör: İrem Nur Kaya