Milyonlarca özel sektör çalışanlarını ilgilendiren doğalgaz yardımı yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, artık özel sektör çalışanlarına verilen 1000 liralık doğalgaz ve ısınma (kömür, odun) yardımı, vergi ve SGK primine tabi tutulmayacak.

İstisna 9 Kasım 2022–30 Haziran 2023 tarihleri arasında (toplam 8 ay) yapılacak ödemeler için geçerli.

İşverenler tarafından sağlanacak olan bu destekle milyonlarca çalışan, yaklaşan kış ayları öncesi elektrik ve doğalgaz yardımı alabilecek.

İstisna için ödemelerin belirlenen tarihler arasında yapılması, aylık 1000 lirayı aşmaması ve işçinin mevcut ücretlerine ilave olarak yapılması gerekiyor

Piyasaları sarsacak adım: Akaryakıtta zam rüzgarına hazır olun! Bakın ne kadar olacak Piyasaları sarsacak adım: Akaryakıtta zam rüzgarına hazır olun! Bakın ne kadar olacak

Elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olsa dahi bu tutarın üzerinde bir ödeme yapılması halinde, 1.000 TL’yi aşan kısım ücret olarak gelir vergisi ve SGK primine tabi tutulacak.

Destek ödemeleri ücret bordrosuna da yansıtılacak. Çalışanlara bu ödemelerin yapılması işverenler açısından zorunlu değil, tamamen isteğe bağlı.

İşverenler yapacakları bu ödemeler için çalışanlarından elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleriyle ilgili fatura veya herhangi bir belge istemeyecek.